Polska od lat jest w europejskiej czołówce producentów konstrukcji stalowych, jednak w ostatnich latach krajowy popyt na te wyroby spada. W lepszej sytuacji są firmy produkujące na eksport. Ten atut wykorzystują dwie podlaskie firmy, producenci konstrukcji stalowych.
Coroczne podwajanie obrotów i systematyczne zwiększanie zatrudnienia – takie są efekty rosnącej aktywności na rynkach skandynawskich spółki Promostal z Czarnej Białostockiej.
- Rynek skandynawski jest rynkiem bardzo trudnym i wymagającym, ale zdecydowanie bardziej stabilnym i przewidywalnym niż rynek krajowy – mówi Grzegorz Polak, pełnomocnik zarządu Promostalu. - Zawsze stawialiśmy na najwyższą jakość i profesjonalizm. To przyniosło efekty. Zdobyliśmy zaufanie największych firm budowlanych w Szwecji, Danii i Norwegii skutkujące nawiązaniem stałej współpracy. W Norwegii zarejestrowaliśmy działalność gospodarczą. Obecnie prowadzimy wstępne rozmowy z firmami z Hiszpanii i Włoch. Szukanie i nawiązywanie nowych kontaktów przynosi w efekcie kolejne zlecenia.
Firma rozpoczęła budowę konstrukcji stalowej hali hipermarketu budowlanego w szwedzkim Helsingborg. Działa też huta magnezu w Porsgrunn w Norwegii, gdzie Promostal budował m.in. konstrukcję stalową hali. Spółka będzie też wykonawcą stalowych konstrukcji wsporczych dwóch skrzyżowań wielopoziomowych pod Sztokholmem i mostu/kładki w Uppsali w Szwecji oraz szkoły w Norwegii. Sukcesywnie rozszerza się także zakres prac przy trwającej rozbudowie lotniska w Kopenhadze. Do największych inwestycji Promostalu należy prefabrykacja i montaż wiaduktu kolejowego w centrum Sundyberg w Szwecji.
Z kolei KSB GRUPA ze Stołowacza, specjalizująca się w obróbce stali oraz produkcji konstrukcji stalowych wykorzystywanych w przemyśle i rolnictwie, swoich klientów szuka głównie na Wschodzie. Wkrótce stanie się generalnym wykonawcą nowoczesnych, w pełni skomputeryzowanych budynków inwentarskich na Łotwie. Na początki roku planuje również otworzyć swój oddział na Białorusi.
- Nowoczesny przemysł i rolnictwo na Wschodzie potrzebuje kompletnych rozwiązań. Rosja, Łotwa czy Białoruś są otwarte na wszelkie nowinki, a my to im właśnie oferujemy – mówi Andrzej Dunaj, prezes KSB GRUPA.
Dzięki konstrukcjom firmy powstała m.in. hala Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznej w Białymstoku oddana we wrześniu do użytku czy najnowocześniejsze w Polsce, w pełni skomputeryzowane obory m.in. we wsiach: Korabie (powiat Sokołów Podlaski) i Bombalicy (powiat Płock).
anna.d@bialystokonline.pl