Kobiety-badaczki z Białegostoku pokazały, na co je stać. Osiągnęły sukces

2018.12.05 07:15
Dwie białostoczanki zdobyły prestiżowe nagrody w zagranicznych konkursach. To niewątpliwie powód do dumy nie tylko dla uczelni, z których pochodzą, ale i całego miasta.
Kobiety-badaczki z Białegostoku pokazały, na co je stać. Osiągnęły sukces
Fot: UMB

Białostoczanki znów pokazały, na co je stać. A jak widać - stać naprawdę na wiele. Białystok może być z nich naprawdę dumny.

Dostała ponad 150 tys. zł na badania

Dr Julita Sadowska z Uniwersytetu w Białymstoku została laureatką konkursu stypendialnego w Programie im. Bekkera realizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Dzięki temu będzie miała szansę prowadzić badania w USA. Kobieta na co dzień pracuje w Zakładzie Ekologii Zwierząt Instytutu Biologii UwB.

Dzięki wygranej (uzyskała stypendium w wysokości 156 tys. zł) będzie mogła prowadzić przez rok swoje badania na University of Alaska. Badaczka skupi i się na susłogonie arktycznym (zwanym susłem północnym).

- Susłogon to dość niezwykły ssak – mówi dr Julita Sadowska. – Gdy zapada w zimowy sen, trwający nawet do 9 miesięcy, temperatura jego ciała potrafi spaść do -3 C°. Potem wystarczają mu 3 cieplejsze miesiące, aby się rozmnożyć i otłuścić na kolejną zimę.

Biolożka z UwB będzie badać florę bakteryjną susłogona odpowiedzialną za odzyskiwanie azotu.

- Susły w czasie hibernacji prawie nie tracą tzw. beztłuszczowej masy, co sugeruje, że ich zapotrzebowanie na białko prawdopodobnie bazuje na azocie uwalnianym i odzyskiwanym przez ich własną florę jelitową. Mikrobiom jelitowy odpowiedzialny za tzw. mechanizm UNS (urea-nitrogen salvage), pozwala na rozłożenie powstającego w wątrobie mocznika na dwutlenek węgla i amoniak. Ten ostatni może być ponownie przez gospodarza wykorzystany do budowy własnych tkanek bądź wykorzystany przez samą florę bateryjną do produkcji aminokwasów, a te również mogą być wykorzystane przez gospodarza – wyjaśnia Sadowska.

Celem Programu im. Bekkera jest możliwość zwiększenia międzynarodowej mobilności naukowców i nauczycieli akademickich z Polski. Umożliwia się im bowiem prowadzenie badań w najlepszych ośrodkach badawczych na całym świecie oraz nawiązanie współpracy z innymi, wybitnymi naukowcami.

Sukces na białostockim uniwersytecie medycznym

Kolejną kobietą, która osiągnęła niewątpliwy, godny podziwu sukces, jest Gabriela Sokołowska - doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Białostoczanka zdobyła główną nagrodę w Young Scientistis Competition podczas 26th World Congress on Controversies in Obstetrics, Gynecology & Infertility (COGI) w Londynie za pracę pt. "Ulipristal acetate inhibits leiomyoma cell growth via TGF- β signaling pathway". Sukces był możliwy m.in. dzięki współpracy zespołowej (dr Donaty Ponikwickiej-Tyszko, prof. Nafisa Rahmana, prof. Sławomira Wołczyńskiego).

Kongres ten jest jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących ginekologii na całym świecie. Warto również nadmienić, iż kobieta jest już laureatką konkursu "Najlepsi z Najlepszych 3.0!" mającego na celu wspieranie aktywności i badań wybitnie uzdolnionych studentów. Dzięki temu mają oni szansę na uczestnictwo w międzynarodowych przedsięwzięciach.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1595 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39