Białostoccy esperantyści na skwer przy ul. Malmeda zapraszają wszystkich mieszkańców miasta. Każdy z nas może oddać hołd twórcy międzynarodowego języka.
Ludwik Zamenhofa należy do jednych z najbardziej znanych białostoczan. Urodził się w żydowskiej rodzinie w domu przy ul. Zielonej (obecnie ul. Zamenhofa). Dzieciństwo małego Ludwika upłynęło w środowisku wielonarodowościowej społeczności Białegostoku, złożonej głównie z Żydów, Polaków, Rosjan i Niemców. Zamenhof zauważył, że różne języki pobudzały animozje i uprzedzenia narodowościowe. Jeden wspólny język mógłby im zapobiec.
Na rok przed maturą ukończył pracę nad słownikiem i gramatyką nowego języka. Pierwszy podręcznik esperanto ukazał się w 1887 r. Ze świata zaczęły docierać sygnały o ogromnej prostocie i użyteczności języka. Zamenhof mieszkał wtedy z rodziną w Warszawie. Jednak trudna sytuacja materialna zmusiła go do wędrówek a to do Rosji, a to do Grodna. Gdy wrócił do Warszawy, urządził pracownię i gabinet okulistyczny. Całe życie poświęcił promocji wspólnego języka, zajmował się też tłumaczeniami.
Zmarł 14 kwietnia 1917 roku. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie.