Jak korzystać z opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania?

2017.01.23 11:30
Przed wyjazdem na zimowy wypoczynek, czy to w obrębie Polski, czy za granicę, warto zapoznać się z informacjami na temat korzystania z opieki zdrowotnej poza miejscem swojego zamieszkania.
Jak korzystać z opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania?
Fot: pixabay.com

Lekarz musi nas przyjąć tam, gdzie przebywamy

Ferie oznaczają dużo więcej wolnego czasu, a to także niestety więcej okazji do różnego rodzaju urazów czy zachorowań. NFZ przypomina, jak podczas zimowego wypoczynku korzystać z pomocy medycznej, co wydaje się problematyczne przede wszystkim wtedy, kiedy przebywamy poza miejscem zamieszkania.

Zgłosić można się wówczas przede wszystkim do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pracującego w przychodni działającej w miejscu naszego pobytu. Aby uzyskać pomoc, nie trzeba wypełniać nowej deklaracji. W przypadku nagłego zachorowania, w dni powszednie między godz. 18.00 a 8.00 oraz całodobowo w dni wolne od pracy, pacjent ma prawo udać się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia do dyspozycji pacjentów jest Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) i izba przyjęć. Trzeba pamiętać, że te oddziały nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

Pogotowie ratunkowe wezwać można, kiedy życie pacjenta jest bezpośrednio narażone lub doszło do innego stanu nagłego. Wzywamy je pod numerami: 999 lub 112.

Przebywając w dowolnym miejscu na terenie kraju, mamy prawo do leczenia w gabinecie specjalistycznym. Trzeba jednak pamiętać, że do części specjalistów wymagane jest skierowanie. Nie jest ono wymagane w przypadku wizyty u stomatologa, ginekologa, onkologa czy psychiatry.

EKUZ - dowiedz się, co to jest

W przypadku zimowego wypoczynku za granicą należy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Przyda nam się, jeżeli podczas urlopu na terenie państw Unii Europejskiej zachorujemy lub będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Imienna karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie, może ją otrzymać każdy członek rodziny.

Trzeba pamiętać o tym, że w niektórych krajach unijnych, np. na Słowacji, finansowane nie są świadczenia z zakresu ratownictwa, zwłaszcza ratownictwa górskiego. Przed wyjazdem za granicę warto zapoznać się z zasadami, które obowiązują w danym kraju w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Pamiętajmy też o tym, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek działających w ramach powszechnych systemów zdrowotnych, za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Dziecko na obozie czy zimowisku

Na obozach i zimowiskach o opiekę medyczną dla dzieci musi zatroszczyć się organizator wypoczynku. Jeżeli dziecko cierpi na chorobę przewlekłą, musimy pamiętać o zaopatrzeniu go w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformowanie, na co dziecko jest uczulone. Zawsze można także skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1722 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39