Fundamenty funkcjonowania PIT 37

2021.03.13 14:46
PIT - trzy litery, którym nadano specjalne znacznie: Personal Income Tax - angielski zwrot, którego bezpośrednie tłumaczenie oznacza podatek od dochodów osobistych. W Polsce podstawową ustawą, regulującą zasady dotyczące tego podatku, jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, z dnia 26 lipca 1991 r.
Fundamenty funkcjonowania PIT 37

Angielski podatek od dochodów osobistych, w Rzeczpospolitej Polskiej nazywa się podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Drugim rozumieniem słowa „PIT”, jest nazwa własna formularzy, które służą do rozliczenia zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Jedną z najpopularniejszych deklaracji PIT, jest PIT o numerze 37. Jak funkcjonuje? Czym się charakteryzuje PIT online? Kiedy przygotowywać będziemy PITy 2021?

Termin składania, wysokość podatku i forma rozliczenia

Deklarację PIT przygotowuje się po zakończonym roku podatkowym, do końca kwietnia roku następnego (w przypadku deklaracji PIT za 2021 będzie to rozliczenie za rok 2020 to dnia 30 kwietnia 2021 - który wypada w tym roku w piątek). Należy jednak uważnie obserwować informacje od ustawodawcy, ponieważ ze względu na epidemię COVID-19 już niejednokrotnie dochodziło do przesunięcia terminów do przygotowywania i składania różnych deklaracji podatkowych. W chwili obecnej, nie ma niestety możliwości przewidzenia jak sytuacja epidemiczna będzie kształtować się w marcu i kwietniu 2021 roku.

W zakresie wysokości podatku PIT, tak jak przy innych deklaracjach, podatnicy będą wyliczać samodzielnie swoje zobowiązania podatkowe. Warto jednak przypomnieć o najważniejszych zmianach 2020, w wysokości podatku dochodowego. W przypadku opodatkowania dochodów według zasad ogólnych na podstawie zasad skali podatkowej, w przypadku podstawy obliczenia podatku do 85 528 złotych, podatek dochodowy PIT wynosi 17%, minus kwota zmniejszająca podatek. Zgodnie z dalszym brzmieniem ustawy o PIT art. 27, podstawa obliczenia podatku ponad 85 528 złotych podatek wynosi 14 539 zł 76 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł, minus kwota zmniejszająca podatek.

Deklarację PIT 37 można rozliczyć w dwóch formach: tradycyjnej oraz elektronicznej, gdzie forma tradycyjna oznacza rozliczenie deklaracji „na papierze” i złożenie jej osobiście lub za pomocą listu poleconego. Forma elektroniczna występuje natomiast w dwóch wariantach – PIT online lub Twój e-PIT.

Podmioty przygotowujące PIT 37

Tego kto powinien skorzystać z deklaracji PIT 37, ustawodawca określił w odpowiednich przepisach, ale podaje to także na początku deklaracji zeznania o wysokości osiągniętego dochodu oraz podkreśla w broszurach informacyjnych. W tym miejscu należy wyjaśnić, że bez względu na wykorzystywaną formę formularza (tradycyjną – papierową, czy PIT online) krąg podmiotów do wykorzystania PIT 37 jest ten sam.

Zgodnie z informacją zawartą bezpośrednio na wzorze formularza PIT 37:

Formularz przeznaczony jest dla podatników, który w roku podatkowym:

1. uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej) wyłącznie za pośrednictwem płatników lub innych podmiotów obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości tych dochodów (przychodów),
2. nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
3. nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów dochodów małoletnich dzieci,
4. nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych,
5. nie odliczają tzw. minimalnego podatku dochodowego.

W ramach Broszury Informacyjnej dla podatników, Ministerstwo Finansów uszczegóławia zasady i określa, że formularz PIT 37 przeznaczony jest dla podatników, do których zastosowanie ma art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, i dodatkowo, który w roku podatkowym:

1. uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej) wyłącznie za pośrednictwem płatnika lub innych podmiotów obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości tych dochodów (przychodów), tj. w szczególności z tytułu:

- wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych,
- emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),
- świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,
- należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
- stypendiów,
- przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),
- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,
- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
- należności z umowy aktywizacyjnej,

2. nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

3. nie są obowiązani doliczać dochodów małoletnich dzieci,

4. nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych,

5. nie odliczają tzw. minimalnego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30g ustawy.

Wspólne rozliczenia deklaracji

PITy 2021 z największym prawdopodobieństwem nie zmienią ogólnych zasad rozliczania deklaracji, w tym sensie, że deklaracja PIT 37 jest generalnie rozliczana indywidualnie. Możliwe są jednak wyjątki – tak zwane rozliczenie wspólne. Łączne opodatkowanie możliwe jest na podstawie art. 6 ust. 2 Ustawy o PIT. Mogą z niego skorzystać małżonkowie, którzy:

- podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;

- pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (poza wyjątkami dla wdów i wdowców);

- między którymi istnieje przez cały rok wspólność majątkowa;

- jeżeli nie mają do nich zastosowania przepisy o innych rodzajach podatku np. liniowego, zryczałtowanego, tonażowego, aktywizacji przemysłu okręgowego czy przemysłów komplementarnych.

Aby przygotować wspólną deklarację PIT 37, obydwoje z małżonków muszą spełniać wszystkie warunki dotyczące rozliczania PIT 37. W przypadku, jeżeli podatnik nie spełnia tych warunków, a jednocześnie ma do niego zastosowanie art. 45 ust. 1 Ustawy o PIT, wypełnić powinien zeznanie formularz PIT-36.

Wspólną deklarację podatkową małżonkowie mogą przygotować zarówno w wersji tradycyjnej deklaracji, jak i w przypadku PIT online. Przygotowanie wspólnej deklaracji możliwe jest na wspólny wniosek małżonków. Z tym, że może on zostać w praktyce wyrażony przez jednego małżonka. Takie oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Drugą formą specjalnego opodatkowania jest tak zwane opodatkowanie rodziców samotnie wychowujących dzieci, które również na swój wniosek mogą skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania.

Źródła opracowania:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U.2020.1426 tj. z dnia 2020.08.21 zwana dalej „Ustawa o PIT”;
Broszura informacyjna do zeznania PIT 37 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2019 roku Ministerstwo Finansów zwana dalej „Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów”.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1585 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39