Euro waluta w pigułce, czyli co powinieneś wiedzieć o europejskiej walucie

2021.12.29 12:00
Mimo że jeszcze nie przyjęliśmy euro, jednak i tak jest ono ważne dla naszego kraju i oddziałuje na wiele elementów gospodarki, ale także codziennego życia. Kurs euro wpływa na raty kredytów, zarobki emigrantów, funkcjonowanie przedsiębiorstw, a co za tym idzie także w pewnym stopniu na ceny za niektóre produkty lub usługi.
Euro waluta w pigułce, czyli co powinieneś wiedzieć o europejskiej walucie

W artykule rozwiejemy wątpliwości na temat eurowaluty, przestawimy jak wyglądały notowania euro w przeszłości oraz czy powinniśmy już przygotowywać się do wprowadzenia wspólnej waluty w Polsce.

Kilka słów o euro

Waluta euro obowiązuje w 19 państwach Unii Europejskiej, ale także w kilku innych, które nie należą do wspólnoty europejskiej. Jednak nawet w Europie w krajach, w które nie przystąpiły do unii walutowej euro jest zwykle akceptowalne, w szczególności w miejscowościach turystycznych, gdzie lokalnym sprzedawcom opłaca się ustalić indywidualny kurs euro, który i tak może okazać się dla turysty znacznie korzystniejszy niż np. w normalnych sklepach.

Jeżeli chodzi o wygląd waluty, to symbol euro miał nawiązywać do dolara, a także jest nawiązaniem do starożytnej kultury greckiej. Jeżeli spojrzymy na banknoty i poszczególne nominały euro, to na każdym z nich dostrzeżemy różne style architektoniczne, od najniższych, czyli najstarszych epok, no tych najwyższych, które pokazują czasy najbliższe współczesności.

Euro dzisiaj - prognozy kursu euro

Historia wspólnej waluty została realnie zapoczątkowana dopiero w latach 90., jednak plany integracji pojawiały się już wcześniej.

Od czasu przystąpienia Polski do UE byliśmy już świadkami kilkukrotnych dynamicznych spadków i wzrostów, które notowała euro waluta. W przededniu akcesji naszego kraju do Unii za 1 euro było trzeba zapłacić ponad 4,80 zł. Jednak kryzys w 2008 roku spowodował spadek do 3,20 zł. Sytuacja nie trwała długo, bowiem już kilka miesięcy później nastąpiło odbicie i od tego czasu kurs euro głównie notował wzrosty. Okres pandemii również przyczynił się do kolejnych wyższych notowań.

Ile kosztuje euro aktualnie? Od kilku miesięcy jest w okolicach 4,50 i nie zapowiada się, aby w tej kwestii w najbliższym czasie nastąpiły jakieś znaczące spadki.

Czy w Polsce zostanie wprowadzona waluta euro?

Chociaż przystępując do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do wprowadzenia euro, to jednak nie została określona dokładna data. Aktualnie ten pomysł ma więcej przeciwników niż zwolenników.

Polacy, którzy wymieniają waluty, np. na wakacje, zawsze szukają najkorzystniejszej okazji na kupno euro. Wielu z nich przekonało się na kantorów internetowych i rozwiązań, które pozwalają wymieniać waluty w wygodny sposób bez wychodzenia z domu. Przykładowo serwis Walutomat.pl proponuje niższe kursy, ponieważ umożliwia wymianę między użytkownikami serwisu: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/, co pozwala uniknąć spreadu, który jest wliczony w kurs waluty w bankach i kantorach. Rozwiązania tego typu sprawiają, że cena euro jest przyjaźniejsza dla naszego portfela, a na wakacjach można zaoszczędzić.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1679 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39