Dzień Nauki Polskiej - nowe święto państwowe w kalendarzu

2020.02.19 09:12
3 lutego 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto w polskim kalendarzu. Od tego każdego roku - 19 lutego - będziemy obchodzić Dzień Nauki Polskiej.
Dzień Nauki Polskiej - nowe święto państwowe w kalendarzu
Fot: UwB
Siedziba rektoratu UwB

Będzie obchodzone po raz pierwszy

19 lutego 2020 roku będziemy pierwszy raz obchodzić nowe święto państwowe. Jest nim Dzień Nauki Polskiej. Data nie jest przypadkowa, gdyż przypada na dzień urodzin Mikołaja Kopernika, którego osiągnięcia są znane każdemu Polakowi.

Dzień Nauki Polskiej ma upamiętniać naukę oraz naukowców i ich dokonania, a także dążenie do prawdy i przekazywanie wiedzy następnym pokoleniom.

- Ludwik Pasteur, uznawany za twórcę mikrobiologii, powiedział "Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat". Są to bardzo słuszne słowa, jednakże naukowcy mają swoje ojczyzny. Cieszę się, że polska nauka ma swoje święto, gdyż ten dzień jest również świętem wszystkich ludzi zaangażowanych w naukę – mówi prof. Izabela Święcicka, mikrobiolog, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku do spraw nauki. I podkreśla: - Prowadzenie badań jest jedną z najważniejszych misji każdej uczelni, także Uniwersytetu w Białymstoku.

800 naukowców na UwB

Na UwB tę misję realizuje blisko 800 nauczycieli akademickich, wśród których jest 74 profesorów, 183 doktorów habilitowanych i 385 doktorów. Ogromna większość z nich (niemal 690) należy do grupy pracowników badawczych oraz badawczo-dydaktycznych. Prowadzą badania i wydają publikacje z zakresu 25 dyscyplin naukowych – od nauk ścisłych i przyrodniczych, społecznych, humanistycznych, po nauki inżynieryjno-techniczne, teologiczne, a nawet sztukę.

- Nasi badacze mają bardzo dobry dorobek naukowy, mimo że pracujemy w stosunkowo młodym uniwersytecie. Mamy też osiągnięcia w skali międzynarodowej, a nasi naukowcy są uznawani za ekspertów w swoich dziedzinach. Badacze Uniwersytetu w Białymstoku są autorami licznych świetnych publikacji naukowych, z sukcesem aplikują o granty, biorą udział w przełomowych badaniach. Zatem mogę powiedzieć, że istotnie wpływają na gospodarkę, medycynę czy kulturę. Ale przede wszystkim pozwalają nam wszystkim zrozumieć otaczający świat i rządzące nim mechanizmy – dodaje prof. Izabela Święcicka.

UwB jest regionalnym liderem pod względem liczby środków uzyskanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki. Tylko w latach 2016-2019 badacze z uniwersytetu zdobyli z NCN 41 grantów i 34 Miniatury, czyli dofinansowanie na pojedyncze działania naukowe. Oprócz tego w tym samym okresie uzyskali 5 grantów z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i 2 granty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (w ramach konsorcjum z innymi jednostkami badawczymi). Łączna kwota przyznanych środków to ponad 26 mln zł.

Naukowcy z największej podlaskiej uczelni są autorami wielu wynalazków, które uzyskały w sumie 28 patentów w kraju i za granicą, m.in. w USA. 16 kolejnych zgłoszeń czeka na rozpatrzenie.

- Mogę powiedzieć bez wątpliwości, że nauka zasługuje na swój dzień w kalendarzu – mówi prof. Święcicka.

W Polsce jest ponad 80 tys. badaczy

Z najnowszych danych - za 2018 rok - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących liczby naukowców w Polsce wynika, że pracuje tu 81,5 tys. badaczy.

Naukowcy ci są zatrudnieni w 645 podmiotach: 132 uczelniach publicznych, 248 uczelniach niepublicznych, 115 instytutach badawczych, 77 jednostkach naukowych Polskiej Akademii Nauk, 16 uczelniach kościelnych, 3 instytutach międzynarodowych i 54 innych jednostkach.

Najwięcej - 62 tys. badaczy - jest zatrudnionych na uczelniach publicznych. W instytutach badawczych pracuje 7,6 tys. takich osób. W jednostkach naukowych Polskiej Akademii Nauk jest to 5,4 tys. badaczy, a na uczelniach niepublicznych - 3,9 tys. Natomiast uczelnie kościelne zatrudniają 1,3 tys. badaczy.

Obchodzone 19 lutego każdego roku Dzień Nauki Polskiej jest świętem państwowym, ale trzeba pamiętać, że nie jest dniem wolnym od pracy.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1616 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39