Dzieci będą tańczyły i śpiewały. Zaskakujące spotkanie przy Odeskiej

2015.02.04 00:00
Adonis jest piękną, kolorową papugą, żyjącą w klatce. Węgiel to zwykła, podwórkowa, ale jakże niezależna wrona. Co wyniknie ze spotkania tych dwojga? Przekonają się wszyscy, którzy obejrzą bajkę muzyczną "Adonis ma gościa" w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Dzieci będą tańczyły i śpiewały. Zaskakujące spotkanie przy Odeskiej
Fot: Michał Heller/OiFP-ECS
"Adonis ma gościa" to znakomita propozycja familijna

To już kolejna propozycja Opery - po "Brzydkim kaczorku" i "Jasiu i Małgosi" - która ma charakter edukacyjny. Uczy otwartości na innych i współpracy z drugą, kompletnie różną zdawałoby się, osobą. To także świetna propozycja muzyczna - dzieci śpiewają i tańczą z aktorami. Warto wybrać się na Odeską całą rodziną i przyjemnie spędzić czas.

Adonis i Węgiel. Spotkanie odmiennych osobowości

Przedstawienie "Adonis ma gościa" opowiada o wspólnym życiu dwóch odmiennych osobowości: Adonisa i Węgla. Adonis to piękna, rozkapryszona papuga, przekonana o doskonałości swojego życia. Zakochany w sobie ptak nie jest świadomy, że jego królestwo to przecież... klatka. Wtedy spotyka Węgla. Tak ma na imię dzika wrona. Początkowo nie mogą znaleźć wspólnego języka, jednak kolejne zdarzenia sprawiają, że ptaki zaprzyjaźniają się.

Adonis śpiewa i tańczy dla służby, za co dostaje jedzenie. Węgiel tłumaczy mu, że jest uwięziony w klatce i nie może zobaczyć, jak wygląda świat. Przez spotkanie z Węglem Adonis straci pióro i nabawi się pcheł (czym jest zbulwersowany). Nie obejdzie się bez kąpieli. Węgiel tłumaczy Adonisowi, kim jest przyjaciel, rodzina, czym jest szkoła. Na koniec uczy go latać. Po niezbyt obiecującym początku tak różniące się od siebie ptaki zostają przyjaciółmi.

Co można robić z przyjacielem?

Bajka wzbudza w młodych widzach wiele emocji. Chętnie uczestniczą w zaplanowanych interakcjach z aktorami. Śpiewają, tańczą, ale też nieoczekiwanie komentują zachowania scenicznych bohaterów. Na pytanie: "Co można robić z przyjacielem?", jedno z dzieci bez wahania odpowiedziało: "Pójść do KFC!". Oczywiście padały też inne odpowiedzi: "pograć na komputerze", "mówić sekrety" czy "chodzić do parku". Dzieci znakomicie bawią się na tym przedstawieniu. Ale i rodzice, którzy z nimi przyjadą, nie powinni się nudzić. Historia jest opowiedziana z dużym humorem, wypełniona piosenkami (w różnych stylach muzycznych - od disco, po flamenco) i muzyką wykonaną na żywo przez zespół o nazwie "Muzykalne Kwiatuszki". Obserwując "wycieczki" najmłodszych widzów pod koniec przedstawienia, można jednak sądzić, że trwająca godzinę i dwadzieścia minut bajka może być dla nich zbyt wymagająca.

Równoważnia, złota klatka i papuzie kolory

Mocne strony spektaklu to scenografia i kostiumy. Wiele scen rozgrywa się na równoważni, po której bohaterowie nie tylko chodzą, ale na niej tańczą. Może się ona oczywiście również obracać (przypomina to cyrkową aranżację). Ciekawe rozwiązanie obserwujemy w scenie, w której Adonis śpiewa piosenkę o lataniu. Przy zgaszonym świetle widzimy jedynie oświetloną twarz aktora grającego papugę, który unosi się na wirującej równoważni. Nad wszystkim góruje złota klatka. Adonis wyróżnia się barwnym kostiumem, utrzymanym w niebiesko-czerwonych kolorach, do tego ma wysokie niebieskie buty z czerwonymi sznurowadłami i makijaż z żółtymi powiekami i ustami. Węgiel, jak to wrona, gustuje w czerni. Muzycy odpowiadający za muzykę na żywo noszą stroje w niebieskich i zielonych barwach – oczywiście nie może zabraknąć ptasich nakryć głowy.

Najpierw w Romie, teraz w Białymstoku

Bajkę wyreżyserował Jakub Szydłowski, artysta Teatru Muzycznego ROMA, który na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej wyreżyserował już dwa spektakle "Prosimy nie wyrywać foteli, czyli krótka historia muzyki rozrywkowej" oraz "Brzydki kaczorek". Także Jakub Szydłowski ułożył łatwo wpadające w ucho teksty piosenek. Muzykę i aranżację przygotował Jakub Lubowicz. Scenariusz przedstawienia napisał niemiecki dramaturg - Fred Apke. W role głównych bohaterów wcielają się soliści Opery i Filharmonii Podlaskiej, m.in. Rafał Supiński, Maciej Nerkowski i Monika Ziółkowska. Premiera tej inscenizacji odbyła się w Teatrze Muzycznym Roma 1 czerwca 2011 roku.

Najbliższe przedstawienia w Białymstoku: 22 lutego, 8 i 29 marca (spektakle familijne) oraz 24, 25 lutego oraz 4 i 6 marca (spektakle szkolne dla grup zorganizowanych). Portal BiałystokOnline patronuje bajce.

Repertuar OiFP

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1537 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39