Droga do człowieka ostatecznego - "Plastynaci" Teatru Wierszalin

2009.09.21 00:00
"Kogo szukasz?" - pyta profesora Emeta grupa Plastynatów. Najnowszy spektakl Teatru Wierszalin jest wędrówką na granicy życia i śmierci przez historię ludzkiej cywilizacji; poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o człowieka. Kiedy się kończy? Gdzie jest jego prawdziwa natura?

Ciało to tylko ciało?

Mięso, flaki, 30 członków przewodzących dusze. Czy martwe ciało to jeszcze człowiek? Gdzie jest ukryta istota ludzkości? Między żebrami, czy w krwiobiegu, a może w wątrobie?

Inspiracją przedstawienia jest historia niemieckiego anatoma Gunthera von Hagensa, który opatentował metodę preparacji zwłok tzw. plastynację. Ten skomplikowany proces polega na usunięciu z ludzkiego ciała wody oraz tłuszczów, a także nasyceniu odpowiednimi polimerami, przeciwdziałając rozkładowi, nadając niegdyś żywemu organizmowi, wybrany kształt. Stworzone modele są dziełami ze świata nauki i sztuki. Pokazywane również współcześnie, chociażby wystawa "Bodies" w Centrum Handlowym "Blue City" w Warszawie, wzbudzają liczne kontrowersje, prowokują do dyskusji na tematy moralne, religijne i filozoficzne.

Legenda o Golemie

Profesora Emeta prowadzi Mamma Met - brawurowo zagrana przez Katarzynę Siergiej. Imiona postaci zaczerpnięte są z legendy o Golemie. Gliniana postać o ludzkim kształcie ożywała, gdy do ust podano jej pergamin z napisem "Emet" (z hebrajskiego - prawda), a zastygała w bezruchu po wymazaniu pierwszej litery. Zostawało "Met" czyli śmierć.

Mamma Met jako główna postać przedstawienia jest silna i dominująca. To ona prowadzi przez labirynt, narzuca tempo, wyznacza kierunek. Jako cząstka życia jest jedyną drogą ku poznaniu.

Od Platona do Hitlera

Spektakl obfituje w odwołania do filozofii, sztuki, nauki, polityki i religii. Platon kłóci się z tezami Engelsa, do umiłowania rozumu przekonuje Kartezjusz. Z dzikim okrzykiem galopuje Czyngis - Chan, "Main Kampf" głosi rozdwojony Adolf. Hitler.Opętany czystą formą Witkacy, ucieka od Salvatora Dalego w stanie permanentnej erekcji intelektualnej, św. Gertruda przeżywa religijne uniesienie, nagrody za naukowe odkrycia przyznaje Nobel. Po plejadzie wielkich osobowości sam profesor wydaje się być znudzony nadmiarem słów, koncepcji i idei. Nie tego szuka.

Wnikliwe studium ludzkości

Spektakl skrojony i zagrany z precyzją chirurgicznego skalpela. Scenografię spektaklu tworzą monumentalne ściany labiryntu i chłodne światło. Plastynaci: Ewa Gajewska, Paulina Karczewska, Dariusz Matys, Karol Smaczny, Dariusz Zakrzewski cały czas ożywiają spreparowane ciała inną myślą filozoficzną, koncepcją artystyczną, religijnym widzeniem, opóźniając nadejście grobowej ciszy...

"Plastynaci" Rafała Gąsowskiego są jak statek w butelce. Autor, reżyser i twórca postaci Doktora Mameta w jednej osobie, z wielką dbałością o szczegóły, zamknął spójną całość w małej formie.

Warto osobiście pojechać do Supraśla, by bliżej przyjrzeć się dziełu Gąsowskiego, a także zastanowić się nad jednością ciała i ducha, spróbować dotrzeć do własnej, ludzkiej natury...za życia.

Kolejne spektakle 26 - 27 września w teatrze Wierszalin.

MAG

1658 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39