Crowdfunding w sektorze nieruchomości – jak to działa i jakie zyski przynosi?

2021.08.09 08:08
Na rynku mieszkaniowym pojawił się nowy trend inwestycyjny – crowdfunding nieruchomościowy. Jest to sposób na wejście w duży projekt bez konieczności posiadania dużego kapitału, lecz wspólnie z innymi inwestorami. Stosunkowo niski próg wejścia w inwestycję i perspektywy dobrych zysków przyciągają coraz więcej chętnych.
Crowdfunding w sektorze nieruchomości – jak to działa i jakie zyski przynosi?

Jak i w co się inwestuje na zasadach crowdfundingu, żeby zarobić najwięcej – opowiada zespół ogólnopolskiego portalu nieruchomości mieszkaniowych Korter.

Czym jest crowdfunding nieruchomościowy

Jest to sposób na wejście w duże projekty nieruchomościowe na zasadzie wspólnego wkładu inwestorów. Pozwala to na zaangażowanie się w branżę bez większego doświadczenia i bez dużego kapitału. Obecnie jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów grupowego inwestowania.

Jak to wygląda w praktyce?

- deweloper inicjuje projekt, w którym mogą wziąć udział inwestorzy indywidualni i grupowi;
- przedstawia ofertę inwestycję deweloperską na stronie internetowej;
- oferuje inwestorom różne formy wkładu – instrumenty dłużne lub udziałowe;
- każdy z inwestorów może włożyć środki w wybranym przez niego celu – może to być zarówno wzniesienie czy zakup, jak i podstawowe wyremontowanie obiektu nieruchomości;
- po osiągnięciu celu biznesowego – sprzedaży lub wynajmie nieruchomości – odbywa się podział dochodów.

Jakie są główne zalety crowdfundingu nieruchomościowego

1. Pierwszym i najbardziej przekonującym atutem grupowego inwestowania w nieruchomości jest niski próg wejścia – opcja ta otwiera branżę dla szerokiego grona zainteresowanych.
2. Zyski z inwestycji są różnorodne – są to dochody ze sprzedaży, czynsze z najmu, dywidendy, kupony od pożyczki.
3. Inwestor nie musi ograniczać się do jednego sektora – można zainwestować w nowe mieszkania albo centrum biznesowe, tym samym urozmaicając swój portfel i minimalizując ryzyko.

Jakie są formy inwestowania na zasadach crowdfundingu?

Dla deweloperów jest to przede wszystkim szybki, tani i niezawodny sposób, by zebrać środki na zrealizowanie inwestycji, dla inwestorów zaś przybiera dwie podstawowe formy. Crowdfunding może być:
udziałowy – inwestorowi przysługują prawa udziałowe w spółce,
pożyczkowy – inwestor jest pożyczkodawcą na rzecz dewelopera.

W co się inwestuje?

- nowe inwestycje mieszkaniowe – szczególnie o wysokim standardzie, w których próg wejścia samodzielnego udziału jest zbyt wysoki;
- nieruchomości komercyjne – centra biznesowe, lokale usługowe, przeznaczone na wynajem i inne,
grunty pod inwestycje deweloperskie;
- nieruchomości przeznaczone do wyremontowania.

Gdzie znaleźć informacje o ofertach crowdfundingu nieruchomościowego?

Informacje o planowanych inwestycjach mieszkaniowych są zamieszczane na specjalistycznych platformach internetowych – obecnie na świecie jest ich blisko osiemset.

Na stronie są podane opisy planowanych projektów ze wskazaniem rodzaju nieruchomości, wysokości opłat, modelu współpracy, wysokości kapitału, zasad podziału zysków itd. 

Na jakie zyski można liczyć?

Według badań ekspertów z branży nieruchomości crowdfunding na zasadach udziałowych jest zyskowniejszy, niż model pożyczkowy – stopa zwrotu w przypadku modelu udziałowego wynosi od 7 do ponad 30%, wtenczas gdy inwestycja pożyczkowa przynosi od 7 do 19% rocznie.

Wysokość zwrotów, prostota inwestowania, możliwość udzielania się w dużych projektach inwestycyjnych oraz bezpieczeństwo wkładu sprawiły, że crowdfunding nieruchomościowy bardzo dynamicznie rozwinął się na światowym rynku i bardzo prężnie rozwija się na rynku polskim.


Polecamy lokal
1652 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39