Amerykański monarcha w Białymstoku. Spotkano go przed blokiem przy ul. Wiejskiej

2018.08.01 11:58
Przed kilkoma dniami białostocki naukowiec dokonał niezwykłego odkrycia. Przed blokiem przy ul. Wiejskiej siedział... amerykański monarcha.
Amerykański monarcha w Białymstoku. Spotkano go przed blokiem przy ul. Wiejskiej
Fot: Emilia Brzosko

Pracownik Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku - dr Marcin Sielezniew zauważył nietypowego gościa - amerykańskiego monarchę. Nie chodzi jednak o włodarza zza oceanu, a żyjącego tam motyla z rodziny rusałkowatych. Owad ten charakteryzuje się długimi przeprawami sięgającymi do 4 tys. km, jednak w naszym kraju nie występuje i się nie pojawia.

- Wiadomo, że czasem pojedyncze osobniki spotykane są na Wyspach Brytyjskich, zagnane tam wiatrami przez Atlantyk. Ponadto monarcha zawleczony został do południowej Hiszpanii, gdzie występują jego osiadłe populacje, podobnie jak na Wyspach Kanaryjskich - mówi dr hab. Marcin Sielezniew. - Białystok znajduje się jednak na przeciwległym krańcu Unii Europejskiej i niestety jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli do czynienia z jakąś nietypową migracją. Trudno sobie wyobrazić, by tak duży i charakterystyczny motyl został zaobserwowany dopiero na Podlasiu, a nie gdzieś w Polsce lub po drodze do niej. Motyl nie nosił zresztą żadnych śladów zużycia skrzydeł.

Białostocki biolog uważa, iż monarcha najprawdopodobniej pochodzi z jakiejś hodowli, z której uciekł bądź został wypuszczony. Tezę tę mają potwierdzać obserwacje prof. Emilii Brzosko z UwB, która zaobserwowała motyla w przydomowym ogródku. Obie te obserwacje miały miejsce zaledwie kilkaset metrów od siebie, aczkolwiek wykluczone, by był to ten sam okaz.

Obecnie amerykański gość jest przechowywany w lodówce, pod czujnym okiem fachowców. Jest w stanie uśpienia (z powodu niskiej temperatury), podobnym do tego, który ma miejsce w naturalnym środowisku w czasie chłodniejszej pogody.

- Muszę ustalić, czy możemy go tak po prostu wypuścić - wyjaśnia dr hab. Marcin Sielezniew. - Wprawdzie w Polsce monarcha nie jest objęty ochroną gatunkową ani nie podlega konwencji waszyngtońskiej, ale nie jest naszym gatunkiem rodzimym. Być może pobierzemy też próbki z jego skrzydeł do badań genetycznych. - Jeśli ktoś miał również szczęście spotkać tego niezwykłego motyla w Białymstoku albo ma pomysł na rozwikłanie zagadki pochodzenia zaobserwowanych monarchów, prosimy o kontakt - dodaje.

Osoby, które także zauważyły nietypowego motyla bądź mogą wiedzieć skąd się u nas wziął mogą kontaktować się mailowo na adres: marcins@uwb.edu.pl.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1666 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39