Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-03-07 - 2015-03-19
Już po raz 16. zawita do Białegostoku kultura Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna oddział w Białymstoku i Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny zapraszają na imprezy święta Kresów.
W koncercie inauguracyjnym
7 marca 2015, godz. 17,00 OiFP, ul. Podleśna 2 „Śpiewające Grodno” – artyści-muzycy, na co dzień wykładowcy i nauczyciele w szkołach muzycznych Grodna, stworzyli, specjalnie na XVI Dni Kultury Kresowej, zespół, który zaprezentuje utwory polskich kompozytorów. Występom solistów akompaniować będą instrumentaliści (fortepian, cymbały, gitara)
Zespół Pieśni i Tańca Solczanie z najbardziej polskiej gminy Soleczniki na Litwie – to grupa dobrze znana białostockiej publiczności. Tegoroczny ich występ będzie już czwartym w historii imprezy. Na program ich występu złożą się tradycyjne pieśni i piosenki Wilna i Wileńszczyzny, także związane z Kaziukami, okraszone pokazami tańców.
8 marca na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego (przed Teatrem Dramatycznym) odbędzie się Wielki Jarmark Kaziukowy (inny niż wszystkie) – impreza handlowa (ponad 100 stoisk sprzedawców z Wileńszczyzny, Grodna, Białegostoku, Podlasia i wielu regionów Polski), z prezentacjami „Śpiewającego Grodna” i „Solczan”, z loterią fantową z atrakcyjnymi nagrodami, z której dochód przeznaczony będzie na udział dzieci z Białegostoku na koloniach letnich.
12 marca o godz. 18,00 w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Waryńskiego) Stanisław Szewczenko z Kijowa opowie o polskich stowarzyszeniach kulturalnych na Ukrainie,
13 marca o godz. 17.00 w Muzeum Wojska wysłuchamy odczytów o Podlasiu w latach I wojny światowej.
14 marca, po raz pierwszy w historii Dni Kultury Kresowej, wyjedziemy na Litwę – zwiedzanie wystaw w pałacu w Zatroczu, możliwość zwiedzenia zamku w Trokach, spotkanie z miejscowymi Polakami – to atrakcje tej autokarowej wycieczki (szczegóły w informatorze).
17 marca godz. 17,00 – restauracja Trzy po Trzy, ul. Mickiewicza – Wielkanocne Smaki Kresów – pokaz kuchni kresowej w słowie i w smaku – degustacja potraw wielkanocnych.
XVI Dni Kultury Kresowej zakończą się
19 marca Dniem Imienin Marszałka, o godz. 11.00 msza św. w kościele farnym, 12.00 złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka i otwarcie wystawy „O Niepodległą – rok 1914” przygotowanej przez IPN o/Wrocław. Występy dzieci z Przedszkola nr 27 zakończą tegoroczne kresowe spotkania w Białymstoku.