Już została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie ulicy Lipowej od Placu Niepodległości do ul. Malmeda. Decyzja ta jest potrzebna przed przystąpieniem do prac na terenach, gdzie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mówi o wykonaniu nawierzchni ulicy, chodników, ścieżki rowerowej, parkingów, zjazdów oraz budowie kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej, sieci gazowej, kabli elektrycznych, oświetlenia ulicznego oraz sieci i słupów telefonicznych.
Ogólnie ul. Lipowej, obejmującej zabytkowy Trakt Choroski, zostaną nadane standardy zbliżone do tych na Rynku Kościuszki oraz ul. Kilińskiego i Kościelnej, wszystkie zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W wyniku przebudowy, wzdłuż Lipowej pojawi się droga rowerowa o specjalnej, dostosowanej do potrzeb rowerzystów, nawierzchni. Zostanie rozszerzona przestrzeń dla pieszych, wykonana z płyt granitowych. Przy cerkwi św. Mikołaja, kinie Pokój czy Księgarni Technicznej, powstaną place z fontannami, rzeźbami miejskimi i ławkami. Oświetlenie całego traktu stylistycznie ma nawiązywać do lamp z ul. Kilińskiego. Iluminacje zyskają również najważniejsze zabytki - kamienica pod Kariatydami czy siedziba WKU.
Zawężenie jezdni do 7 metrów, pozwoli na obustronne obsadzenie ulicy lipami (o 30 więcej niż dotychczas). Nowe drzewa mają być odporne na warunki miejskie i zostaną zaopatrzone w specjalistyczny system nawadniania.
Ruch nie zostanie wstrzymany, ale zmniejszy się jego natężenie, miasto już bowiem planuje inwestycje, które przyczynią się do jego uspokojenia: przedłużenie ul. Białówny od ul. Malmeda do ul. Częstochowskiej i przebudowę łącznika ul. Częstochowskiej z Nowym Światem na wysokości Kina Pokój. Dzięki temu powstanie również kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych w ścisłym centrum.
Przebudowa Lipowej będzie prowadzona etapami. Według wcześniejszych zapowiedzi początek prac ziemnych nastąpi wiosną, a całkowicie zakończą się w przyszłym roku.
Łącznie inwestycja ma kosztować 15,1 mln zł. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na nią 5,6 mln zł.