Tango z Bukaresztu w Pałacu Branickich
Na rozpoczęcie festiwalu, we czwartek, 9 grudnia odbędzie się koncert słynnej śpiewaczki Oana Cătălina Chiţu pt. "Bucharest Tango". Wokalistka odkrywa zaginioną muzykę, brzmienie rumuńskiego tanga, które regularnie pojawiało się w bukareszteńskich kafejkach, parkach, klubach i restauracjach w latach trzydziestych XX wieku. Mówi się o niej, że jest rumuńską Edith Piaf. Początek występu o godz. 19 w Auli Magna Pałacu Branickich.
Rumuńskie filmy i sztuka współczesna
Od 10 do 13 grudnia w Kinie Helios w Galerii Alfa, miłośnicy kina europejskiego będą mogli skorzystać z przegląd filmów "Młodzi mistrzowie rumuńskiej kinematografii". Pokazane zostaną najnowsze i najlepsze rumuńskie produkcje filmowe tj. Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie (reż. Radu Jude), Piknik (reż. Adrian Sitaru), Druga Irina (reż. Andrei Gruzsniczki), Winda (reż. George Dorobanţu), 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni (reż. Cristian Mungiu) oraz na wschód od Bukaresztu (reż. Corneliu Porumboiu).
Miejscem festiwalowych atrakcji jest również Galeria Arsenał. W piątek, 10 grudnia o godz. 17 rumuńską sztukę współczesną przedstawi kuratorka Liliana Popescu. Dodatkowo w dniach 10-11 grudnia uczniowie i studenci wezmą udział w warsztatach wprowadzających do produkcji filmowej. Poprowadzi je Alexandra Păun - młoda rumuńska producentka filmowa, która współpracuje z reżyserem George Dorobanţu. Wyprodukowała, między innymi, krótkometrażowy film dokumentalny Aliaj - Próba (2004) oraz długometrażowy film Winda, który będzie można zobaczyć w ramach przeglądu kina rumuńskiego.
Lekcje z rumuńskiego i teatr
Nie zabraknie również teatru. Tę formę sztuki w rumuńskim wydaniu pokaże Teatru Puck z Kluż-Napoca. Wystawią przedstawienie kukiełkowe "Apolodor" w Białostockim Teatrze Lalek.
Natomiast zainteresowani nauka języka rumuńskiego, będą mogli skorzystać z krótkiego kursu w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Celem organizatorów, Rumuńskiego Instytutu Kultury, jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z kulturą rumuńską, wywołanie większego zainteresowania tym krajem oraz zostawienie pozytywnego wrażenia w pamięci, które pomoże zatrzeć wciąż istniejące negatywne stereotypy o Rumunii i Rumunach.
Festiwal Kultury Rumuńskiej w Białymstoku odbywa się w ramach programu "Rok Rumunii w Polsce". Podobnie festiwale odbyły się tylko w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Na prawie wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Sprawdź szczegółowy program: Festiwal Kultury Rumuńskiej w Białymstoku