Nowy cykl Teatru Dramatycznego nosi nazwę (re)interpretacje. slap czytań. Slap to bowiem uderzenie w twarz. Boli, ale pozwala się ocknąć. Teksty współczesne i nowe odczytania klasyki poddane zostaną interpretacji i reinterpretacji, rekonstrukcji i dekonstrukcji. Tematami czytań będą zjawiska społeczne, kulturowe, obyczajowe, polityczne i historyczne. Pierwsze czytania odbędą się już w sobotę i niedzielę, 20 i 21 października pod hasłem "OBCY.INNY.SWÓJ". Po niedzielnym czytaniu zaplanowano dyskusję z udziałem specjalistów z różnych dziedzin.
Obcy, czyli kto?
- Zależy nam na promocji czytelnictwa i dramatu - wyjaśnia Małgorzata Bil-Jaruzelska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego. - Spotkania będą interaktywne. Chcemy, by widz włączył się w te działania.
Pierwsze czytania skupione będą wokół tematu "OBCY.INNY.SWÓJ" Białystok bowiem, miejsce, gdzie obok siebie mieszkają osoby różnych narodowości i wyznawcy różnych religii, sam przez się prowokuje pytania o definicje "obcego", "innego", "swojego".
W sobotę o godz. 20 zaplanowano czytanie tekstu "Śnieży" Roberta Jarosza w reżyserii Waldka Raźniaka. W niedzielę o godz. 15 czytany będzie tekst "A(II) Rh+" Nicolety Esinencu w reżyserii Anety Groszyńskiej, a o godz. 17 "Włochy-Brazylia 3:2" Davide Enia w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Po ostatnim czytaniu ok. godz. 18 zaplanowano debatę panelową, w której udział wezmą: prof. Wojciech Śleszyński, dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, Katarzyna Niziołek, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Socjologii UwB, prezes Fundacji UwB oraz Małgorzata Siwicka, psycholog, pracownik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Dyskusję poprowadzi Bartłomiej Miernik, teatrolog, krytyk teatralny, moderator spotkań z ludźmi teatru. Po dyskusji nastąpi głosowanie na najlepsze, zdaniem widzów, czytanie, a także losowanie nagród wśród publiczności.
Twórcza rozmowa z widzem
Dana Łukasińska, kierownik literacki Teatru Dramatycznego zapewnia, że jest otwarta na różne teksty i tematy do dyskusji.
- Zależy nam na wskazywaniu tematów newralgicznych. Chcemy dotykać spraw, które niekoniecznie są poruszane w dyskusji publicznej - mówi. I dodaje, że celowo sięgnęła po teksty polski, rumuński i włoski, a nie np. białoruski, by nie stawiać mocnego akcentu.
- Temat "obcego" jest na tyle zrozumiały, że można go dotykać przez różne pryzmaty, niekoniecznie w sposób oczywisty - podkreśla Łukasińska.
Czytania listopadowe będą poświęcone nowemu odczytaniu klasyki, natomiast w grudniu tematem będzie "Nie - Święta Rodzina". Kolejne tematy czytań to sąsiedzi, utrata pracy czy nasi przodkowie.
Według reżysera Krzysztofa Rekowskiego, pracującego nad tekstem "Włochy-Brazylia 3:2", zadaniem czytania dramatu jest przekazanie widzowi tekstu utworu. - Jednocześnie jest szansa, by stworzyć jakieś emocje. To rodzaj szkicowania. Najważniejsze jednak jest to, by z widzem porozmawiać - dodaje.
Karnet na trzy weekendowe czytania kosztuje 15 zł. Jest on jednocześnie kuponem do głosowania na najlepsze, zdaniem widzów, czytanie.
Repertuar Teatru Dramatycznego.
anna.d@bialystokonline.pl