Nie tylko ważne na kogo, ale i jak. Poradnik wyborcy

2011.10.09 00:00
14 posłów i 3 senatorów - tylu swoich przedstawicieli w parlamencie wybiorą dziś mieszkańcy województwa podlaskiego. Zanim jednak pójdziemy do urn, warto zapoznać się z kilkoma zasadami obowiązującymi w tych wyborach.
Nie tylko ważne na kogo, ale i jak. Poradnik wyborcy
Fot: sxc.hu
Znak "X" należy postawić w kratce przy nazwisku wybranego kandydata

Kiedy?
Tegoroczne wybory parlamentarne, tradycyjnie, odbędą się jednego dnia. Trybunał Konstytucyjny uznał, że pomysł, by trwały w sobotę i niedzielę jest niezgodny z Ustawą Zasadniczą. Zmieniono natomiast godziny otwarcia lokali wyborczych - by zagłosować należy pojawić się w nich między 7.00 a 21.00.

Gdzie?
9 października w całym województwie podlaskim ma prawo zagłosować niespełna 957 tys. wyborców w ponad 880 obwodach.
Jeśli nie dopisaliśmy się do spisu wyborców w innym obwodzie lub nie pobraliśmy ze swojego urzędu gminy zaświadczenia uprawniającego do głosowania w dowolnym miejscu, powinniśmy wybrać się do lokalu odpowiedniego dla naszego miejsca zameldowania. W Białymstoku utworzono 164 obwodów wyborczych, w tym 31 dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeśli nie pamiętamy, gdzie znajduje się nasz, dokładny wypis podaje Państwowa Komisja Wyborcza TUTAJ.

Głosujemy na posłów
Mieszańcy województwa podlaskiego mają jeden okręg w wyborach do parlamentu. Znaczy to, że niezależnie czy głosują w Białymstoku, Wysokim Mazowieckim czy w Suwałkach mogą wybrać swoich przedstawicieli z tych samych kandydatów.
W naszym regionie zarejestrowano 10 list kandydatów. Z numerem 1 startuje PiS, z 2 - PJN, 3 - SLD, 4 to Ruch Palikota, 5 - PSL, lista numer 6 przypadła dla Polskiej Partii Pracy Sierpień 80, 7 - PO, 8 - Samoobronie, 9 - Nowej Prawicy a 10 - Prawicy. Na każdej z list znajdziemy od 22 do 28 nazwisk w kolejności ułożonej przez poszczególne komitety.
Województwo podlaskie będzie miało w sejmie 14 posłów (z 460 na cały kraj). W sumie wybierzemy ich spośród 255 kandydatów co daje 17 chętnych na jeden mandat.

Wybieramy senatorów
W tegorocznych wyborach po raz pierwszy utworzono jednomandatowe okręgi do senatu. Tutaj, inaczej niż w głosowaniu no sejmu, Podlasianie z różnych regionów będą głosować na różnych kandydatów.
W sumie wybierzemy po 1 senatorze z 3 utworzonych u nas okręgów (ze 100 na całą Polskę). Mieszkańcy Białegostoku będą głosować na listę obejmującą miasto Białystok oraz powiaty białostocki i sokólski. Tutaj wybór będzie łatwiejszy niż w głosowaniu do sejmu - mamy 5 kandydatów, po jednym z każdego z komitetów: PO, Ligi Obrony Suwerenności, SLD, PiS, PSL. W dwóch pozostałych okręgach zgłosiło się odpowiednio 6 i 3 kandydatów.

Wystarczy "X"
Komisja w lokalu wyborczym ma obowiązek poprosić głosującego o dokument potwierdzający jego tożsamość. Dlatego idąc do urn nie wolno zapomnieć dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Potem dostaniemy 2 karty: w wyborach do Sejmu - białą, a w wyborach do Senatu - żółtą.

Aby zagłosować w kratce po lewej stronie nazwiska swego kandydata, należy postawić "X". Pamiętajmy, by przecięcie kresek było dokładnie w kwadraciku, inaczej nasz głos nie będzie ważny. Podobnie byłoby, gdybyśmy postawili inny symbol, np. "V".

Głosując na posła należy wybrać jednego kandydata. Jeśli zaznaczymy większą ich liczbę z tej samej listy, głos będzie traktowany jako ważny, oddany na tego z zaznaczonych kandydatów, który jest najwyżej na liście. Zaznaczenie kandydatów z różnych list wyborczych sprawi, że nasz głos będzie nieważny. Na karcie z kandydatami na senatorów możemy postawić tylko jeden "X".

Przeczytaj także:
Będzie specjalny transport dla niepełnosprawnych wyborców

E.S.

1597 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39