W trudnych warunkach, zbliżonych do tych panujący na Marsie, zawodnicy za pomocą łazika mieli do wykonania skomplikowane zdania, m.in.: rozpoznanie terenu, pobranie próbki gleby i poszukiwanie w niej śladów życia oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Tegoroczną nowością wprowadzoną po raz pierwszy w historii zawodów URC, było wyposażenie łazika MAGMA 2 w heksakoptery - obiekty latające, umożliwiające obserwację terenu z powietrza. Dodatkowe zalety łazika studentów Politechniki Białostockiej to prostota konstrukcji i wykorzystanie lekkich materiałów.
- Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu. - mówi Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska. Jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w ESA i rozwój rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia i konkurencyjność - dodaje Józefowicz.
Sukces studentów jest tym większy, że pokonali oni reprezentantów Oregone State University wspieranych przez NASA. Pozostałe drużyny z Polski: SCORPIO z Politechniki Wrocławskiej i COPERNICUS z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce.
Zwycięską drużynę tworzą: Wojtek Głażewski, Emil Błoński, Piotr Ciura, Bartosz Solnik i Szymon Zimnoch. Zespół MAGMA2 za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz nagrody finansowej, otrzyma również możliwość specjalnej prezentacji robota podczas międzynarodowego konwentu Mars Society, na który zaproszeni zostali przedstawiciele NASA oraz firm z sektora kosmicznego. Dodatkowe korzyści to kontakty nawiązane z pracownikami NASA Ames Research Center i firmy Space X.
Zobacz także: Zdobywamy Marsa!