Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2012-09-13 - 2012-09-14
Zapraszamy na spektakl i warsztaty aktorskie w ramach projektu Bruno Schulz.
Program warsztatów:
13 września, czwartek
Zamek w Tykocinie
godz. 12.00 - spektakl w ramach projektu Bruno Schulz
godz. 13.00 - spotkanie widzów z aktorami i reżyserem
Dom Talmudyczny w Tykocinie
godz. 17.00 - Spotkanie nt "Wielokulturowość - szansa czy zagrożenie"
14 września, piątek
Zamek w Tykocinie
godz. 10.00 - 13.00 - warsztaty aktorsko-ruchowe dla młodzieży i spotkanie z osobami zainteresowanymi studiami na wydziałach aktorskich - prowadzący prof. Piotr Cieślak
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
O spektaklu:
Wszystko ożywa, rozkwita i rośnie, gdy polsko-żydowski pisarz i grafik Bruno Schulz (1892-1942) mityzuje utracony świat swego dzieciństwa: prowincjonalne miasteczko rodzinne na skraju zachodniej cywilizacji, jego mieszkańców, ale przede wszystkim własną rodzinę.
W zbiorze opowiadań "Sklepy cynamonowe" Schulz napełnia swoje wspomnienia życiem w taki sposób, że każda zmarszczka na skórze, każda szpara w podłodze i każdy promień słońca staje się odczuwalny. Z motywów autobiograficznych wyłaniają się fantastyczne postacie i mroczne labirynty. Powstaje świat pełen magii.
W jego centrum znajduje się sędziwy ojciec. Raz dziecięco-naiwny, raz dorośle-rozważający narrator zagłębia się w fantasmagoriach swojego ojca, ale wciąż dościga go gorzka rzeczywistość: ojciec jest chory.
To jest zalążek eksperymentu Nawiedzenie/Heimsuchung, w którym zespół młodych artystów, składający się z polskich i niemieckich studentów, zbliża się do schulzowskiego kosmosu. Spektakl powstaje jako work in progress poprzez eksperymentowanie z kolektywnymi formami tworzenia. Po skoncentrowanej pracy nad koncepcją i choreografią w podgrupach następuje bezpośrednia wymiana na wspólnych warsztatach. Dzięki aktorom teatru tańca siła obrazów polskiej prozy znajduje wyraz cielesny który wzbogacony o język polski i niemiecki - staje się niewerbalnym językiem ojczystym spektaklu.
Aktorzy zanurzają się w materii choroby i badają jej istotę w najokrutniejszych i najpiękniejszych obliczach. Razem opowiadają o utracie kontroli. O wrodzonym strachu i wolności. Jest to historia metamorfozy. Historia czegoś nieuchronnego.
Koncepcja i dramaturgia: Anna Schweiger, Jutta Kriegsmann
Scenografia i kostiumy: Linda Sollacher
Muzyka: Anna Korsun
Aktorzy: Agnieszka Bednarz, Kim Bormann, Joanna Chułek, Kasia Gocał, Kasia Kania, Daniela Komędera, Krystian Łysoń, Marco Michel, Aneta Orlik, Karol Pruciak, Piotr Wach und Joanna Wydra
Zapisy na warsztaty i dodatkowe informacje:
www.zamekwtykocinie.pl/node/68
Organizatorzy
Wydział Teatru Tańca w Bytomiu (PWST Kraków)
Bayerische Theaterakademie August Everding
Zamek w Tykocinie
Patronat Medialny
Portal Miejski BiałystokOnline