Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2011-07-15 - 2011-07-17
Zapraszamy na VI Spotkania z Kulturą Romską.
PROGRAM IMPREZY:
Piątek, 15.07.
- godz. 17.00 - Przejazd wozem taborowym z muzyką na żywo na trasie: Henrykowo-Sobolewo-Grabówka-Sowlany-Karakule-Ogrodniczki-Ciasne-Supraśl
Artyści: Małgorzata i Adriana Bielickie oraz młodzieżowe trio romskie z Elbląga
Sobota, 16.07.
- godz. 16.00 - Dom Ludowy - Spotkanie z Romami: Eram Manukian z Armenii i Adam Kozłowski - zdobywca czołowej pozycji w programie IDOL
- godz. 17.00 - finisaż wystawy "Żyjemy Razem".
Mottem wystawy "Żyjemy razem" - jest wielokulturowość, wieloetniczności i wielowyznaniowość. Prawie 200 prac plastycznych nadesłali młodzi autorzy z całego regionu w ramach projektu pod hasłem "Żyjemy razem" ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Głównym celem projektu było uświadomienie młodzieży, że wielokulturowość, wieloetniczności i wielowyznaniowość naszego regionu jest jego prawdziwym bogactwem i niezwykle cenną wartością w skali całego kraju i Europy. Wykonane przez młodzież plakaty, kolaże, fotografie, akwarele, a nawet tkaniny artystyczne oceniali jurorzy - profesor Andrzej Strumiłło, Jarosław Perszko i Krzysztof Czyżewski.
- godz. 19.00 - Plac za Centrum Kultury i Rekreacji - koncerty: Adam Kozłowski, Forte Roma, Eram Manukian, Hitano.
W przerwach między zespołami - Konkurs wiedzy o Romach z nagrodami
Niedziela, 17.07.
- godz. 16.00 - Dom Ludowy - Spotkanie z Emilianem Kamińskim - aktorem i wykonawcą romansów cygańskich. Artysta opowie m.in. o swojej przygodzie z kulturą Romów
- godz. 19.00 - Plac za Centrum Kultury i Rekreacji - koncerty: Emilian Kamiński, Hitano, Perła i Bracia, Rada.
W przerwach między zespołami Konkurs wiedzy o Romach z nagrodami
Bilety: 15 zł w przedsprzedaży, 20zł w dniu imprezy przed wejściem.
O artystach
Hitano - kiedy w roku 1984 Adam Fedorowicz zakładał zespół Hitano, niewielu spodziewało się, że kilka lat później będzie to jeden z nielicznych zespołów romskich w Polsce grający tradycyjną muzykę romską. Wielbiciele romskiej muzyki podkreślają , że na występach zespołu można "Cofnąć się w czasie" i poczuć klimat prawdziwego taborowego śpiewu i tańca przy ognisku. Hitano to bardzo dobry przykład integracji romsko-polskiej, gdyż oprócz olsztyńskich Romów zespół tworzy również kilku artystów polskich, którzy wzbogacają kapelę cygańską.
Perła i Bracia - zespół wykonuje romską muzykę wokalno - instrumentalną. Jego członkowie mają styczność również z muzyką jazzową i tzw. muzyką świata. W 2000 roku, dzięki życzliwości Radia Łódź, zespół nagrał swoją pierwszą płytę, na której znalazły się najstarsze utwory muzyki romskiej, w możliwie nie zmienionej formie.
Brali udział w Balu Mediów w Łodzi w 1999r. W tym samym roku wystąpili na Festiwalu Mniejszości Narodowych w Dobrodzieniu - Źródło oraz Festiwalu Mniejszości w Warszawie. W 2000r. zagrali na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów - Romane Dyvesa w Gorzowie Wielkopolskim oraz Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych - Dialogi Muzyczne. Występowali również na Festiwalu Muzyki Romów - Ciechocinek w 2002r, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Romskiej w Tilburgu - w 2004r, Światowym Festiwalu Muzyki Romskiej w Pradze - Khamoro 2005.
W 2001r. zespół odbył tournee po Niemczech, gdzie występy były przyjmowane owacyjnie. Pobyt w Niemczech oraz styczność z Muzyką Romów z zachodniej Europy ma wpływ na obecnie graną muzykę. W nowych kompozycjach lub aranżacjach starych pieśni słychać elementy muzyki Sintów i muzyki granej przez Romów ze wschodniej Europy. Zespół chce trafić do szerszej publiczności śpiewając również w języku polskim. Grupa Perły gra zawsze na żywo starając się mieć bezpośredni kontakt z publicznością.
Forte Roma - rodzinny zespół artystów romskich prezentujący oryginalną, tradycyjną i autentyczną muzykę cygańską. Soliści Forte Roma stale koncertują w Polsce i za granicą. Dobór repertuaru oparty jest na odmiennej kulturze i wysokiej tradycji muzycznej Romów w połączeniu ze zdobyczami współczesności. Program koncertu jest niezwykle barwny, a prezentowane utwory są autentyczne sprzed kilkuset lat, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Teatr Rada (Grodno, Białoruś) - białoruski teatr muzyczny - wspaniałe połączenie profesjonalizmu i żywiołowego optymizmu. Show oparte jest na folklorze Cyganów z Białorusi, Rosji, Mołdawii i Hiszpanii. W jego trakcie grupa prezentuje piękne cygańskie pieśni i tańce. Teatr Rada występował m.in. na Litwie, w Polsce i Rosji.