Muzy i karabiny - wykład
dodane dnia: 2010-03-30 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2010-04-08
Zapraszamy na
wykład Joanny Tomalskiej z cyklu
Wierność i emigracja. Rozważania o kulturze artystycznej Białegostoku w I połowie XX w.
Wierność i emigracja. Rozważania o kulturze artystycznej Białegostoku w I poł. XX w. Cykl wykładów poświęconych ważnym, a nieco zapomnianym postaciom białostockiego życia artystycznego i wydarzeniom artystycznym I poł. XX wieku. Cykl prelekcji Joanny Tomalskiej jest próbą "odkurzenia pamięci", nawiązania do świetnych tradycji artystycznych Białegostoku.
Muzy i karabiny. W trzeciej odsłonie cyklu Autorka skupi się na wydarzeniach II wojny światowej, dwóch okupacjach Białegostoku - radzieckiej i niemieckiej. Fala uciekinierów z obszarów zajętych przez Niemców sprawiła, że liczba ludności Białegostoku uległa podwojeniu. Dzięki okupantom radzieckim artyści polscy zetknęli się z socrealizmem i wykorzystywaniem sztuki do celów politycznych. Sowieci utworzyli Muzeum, Dom Sztuki Ludowej i Związek Artystów Zachodniej Białorusi. Wystawy poświęcano tematowi "nowych perspektyw w nowej ojczyźnie". Po zajęciu Białegostoku przez wojska niemieckie i utworzeniu getta, dramatycznej zmianie uległa sytuacja żydowskich mieszkańców miasta, wśród których było wiele postaci zasłużonych dla życia artystycznego Białegostoku.
Joanna Tomalska - historyk sztuki, kustosz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wieloletni współpracownik Radia Białystok, autorka wielu wystaw muzealnych i książek poświęconych historii sztuki miasta i regionu, m.in. "Ikony w zbiorach prywatnych i muzealnych" (1991) "Ikony" (2005) współautorka dwutomowego opracowania dziejów Białegostoku "Białystok nie tylko kulturalny" (2007). W licznych artykułach, w wydawnictwach lokalnych i ogólnopolskich omawia wiele nieznanych rozdziałów historii sztuki miasta.
Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne.
Godz. 18.00,
Wstęp wolny.
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok