Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2010-05-21
W programie spotkania:
-
wykład Joanny Tomalskiej pt. Białostoczanie w Paryżu z cyklu Wierność i emigracja. Rozważania o kulturze artystycznej Białegostoku w I poł. XX w.
-
audycja radiowa Wiesława Szymańskiego (Polskie Radio Białystok) pt. Ostatni z komanda kopistów, opowiadająca o losach sławnego malarza Izaaka Celnikiera - więźnia białostockiego getta
- promocja katalogu wystawy
Bencjon Rabinowicz. Litografie.
Bencjon Rabinowicz - zaliczany do wybitnych francuskich artystów współczesnych, uhonorowany Legią Honorową malarz urodzony w Białymstoku. Dlaczego wybrał emigrację? Czy w istocie nie miał w rodzinnym mieście szans na rozwój talentu? Artysta, który sygnował swoje prace pseudonimem Benn, zapomniany geniusz, doczekał się właśnie pierwszej powojennej prezentacji swoich prac w rodzinnym mieście.
Wierność i emigracja. Rozważania o kulturze artystycznej Białegostoku w I poł. XX w. - to cykl wykładów poświęconych ważnym, a nieco zapomnianym postaciom białostockiego życia artystycznego i wydarzeniom artystycznym I poł. XX wieku. Są one próbą odkurzenia pamięci, a zarazem nawiązaniem do świetnych tradycji artystycznych Białegostoku.
Białostoczanie w Paryżu - ostatni wykład z cyklu, przedstawi jedną z najmniej znanych, a zarazem jedną z najważniejszych w I poł. XX wieku tzw. szkół artystycznych, którą w duże mierze tworzyli przybysze z Europy Wschodniej, w tym wielu Białostoczan, między innymi Bencjon Rabinowicz. Większość pozostała w Paryżu na zawsze, udziałem wielu stała się artystyczna kariera poza granicami kraju.
Joanna Tomalska - historyk sztuki, kustosz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, autorka wielu wystaw muzealnych i książek poświęconych historii sztuki miasta i regionu, m.in. Ikony w zbiorach prywatnych i muzealnych (1991), Ikony (2005), współautorka dwutomowego opracowania dziejów Białegostoku Białystok nie tylko kulturalny (2007).
Godz. 18.00,
Wstęp wolny.