Dzień Akademicki na Rynku Kościuszki

dodane dnia: 2012-06-15 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2012-06-17
Dzień Akademicki czyli piknik naukowy zorganizowany dla mieszkańców Białegostoku (i nie tylko) przez białostockie uczelnie w ramach X Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Program:

Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku przedstawi:

1. Metoda projekcyjna jako sposób na aktywne zajęcia
Wystawa projektów wykonana przez Studentów NWSP, której celem jest ukazanie pomocy dydaktycznych niezbędnych do wielostronnego rozwoju dzieci w procesie edukacji.

2. Gry i zabawy doskonalące umiejętności matematyczne
Celem gier i zabaw jest pokazanie alternatywnych sposobów przyswajania wiedzy matematycznej, jak również doskonalenie umiejętności w tej dziedzinie.

3. Pedagog i psycholog - zawody przyszłości
Prezentacja multimedialna, w której zostaną zaprezentowane kierunek pedagogika i psychologia wraz ze specjalnościami. Ukazane zostaną również umiejętności, które dzięki studiowaniu na kierunkach pedagogika i psychologia nabywa student. Uzyskać można będzie informacje na temat możliwości studiowania w NWSP, odbycia praktych w nowo powstałym Zespole Szkół NWSP na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącym.

4. Wystawa książek wydawnictwa NWSP
Wystawa prezentująca dorobek naukowy Pracowników NWSP, ich publikacje z dziedziny pedagogiki, psychologii i bezpieczeńswta wewnętrznego. Celem wystawy jest zapoznanie odwiedzających stoisko z bogatą ofertą wydawczniczą NWSP, jak również zachęcenie do czytania literatury fachowej poświęconej istotnym zagadnieniom związanym z wychowaniem i kształceniem człowieka.

5. Z kryminalistyką na TY
Celem warsztatów będzie przybliżenie uczestnikom zadań kryminalistyki,a także jej wykorzystanie w procesie karnym. W ramach zajęć zaprezentowane zostaną środki do ujawniania i zabezpieczana śladów linii papilarnych, ślady mechanoskopijne, a także metody ujawniania zabezpieczeń (znaków utajonych) na dokumentach wartościowych.

6. Uratuj komuś życie
Pokaz podstawowych technik resuscytacyjnych, z wykorzystaniem fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W programie zajęć przewidziana jest prezentacja udrażniania dróg oddechowych, prowadzenie
wentylacji metoda usta-usta oraz masażu pośredniego serca. Zaprezentowane zostaną także metody ewakuacji poszkodowanych, układania w pozycji bezpiecznej, a także usuwania ciała obcego z dróg oddechowych u dorosłych.

Politechnika Białostocka przedstawi:

1. Skroplone gazy. Azot
Zaprezentowane zostaną doświadczenia z użciem ciekłego azotu ukazujące wpływ niskich temperatur na właściwości niektórych materiałów (guma, kwiat, ołów).

2. Wizualizacja wietrzenia pomieszczeń
Zaprezentowane będzie zadymienie pomieszczenia i wypływ zadymionego powietrza przez okna i drzwi wietrzonego pomieszczenia

3. Namacalne dowody
Uczestnicy imprezy będą mogli zapoznać się z dowodami wybranych twierdzeń matematycznych. Dowody te będą zaprezentowane w formie zabaw. Układając klocki można będzie "namacalnie" udowodnić twierdzenie Pitagorasa, bawiąc się puzzlami poznać pojęcie fraktala lub puszczając mydlane bańki rozważać zagadnienia powierzchni minimalnych.

4. Prezentacja możliwości elektrycznego pojazdu balansującego
Celem prezentacji jest pokaz gotowego pojazdu zbudowanego przez członków Koła Naukowego Techniki Mikroprocesorowej w Energoelektronice. Przedstawiony zostanie proces projektowania, idea poruszania się takiego pojazdu oraz fizyczne przedstawienie jego możliwości - jazda
pokazowa. Zaprezentowany zostanie również sposób diagnostyki i wyświetlania informacji generowanych w pojeździe za pomocą bezprzewodowego połączenia Bluetooth.

5. Wystawa "Imaginaryoczami matematyki"
Zostanie zaprezentowana część wystawy IMAGINARY - wystawy Instytutu Badań Matematycznych w Oberwolfach, Niemcy. Matematyka abstrakcyjna została zobrazowana, a imaginacje - wyobrażone. Wirtualne światy przeistaczają matematykę w poddającą się wpływom sztukę i dającą się rozumieć naukę.

6. Gry logiczne
Koło Miłośników Gier Logicznych Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej zaprezentuje swoją działalność. Można będzie zapoznać się z grami logicznymi takimi jak: GO, pentago, arimaa, mankala, quoridor. Członkowie Koła będą udzielali informacje jak grać, a z chętnymi do gry osobami zagrają.

7. MAGMA 2 oraz inne pojazdy Wydziału Mechainczego
Na stoisku Wydziału Mechanicznego Politechniki Biuałostockiej zaprezentowane zostaną pojazdy zbudowane przez studentów Wydziału, między innymi: Low Rider, Chopper, Waldi, Dragster. Zaprezentowane zostaną również najnowsze roboty oraz te starsze. Będzie można zobaczyć
obiekty latające z autonomicznym sterowaniem oraz zdalnie sterowane. Prezentowany będzie również Łazik Marsjański MAGMA 2.

8. Wystawa prac studentów Wydziału Architektury
Zaprezentowane zostaną makiety projektowe wykonane przez studentów kierunku "architektura i urbanistyka".

9. Ilość CO2 wydychanego przez człowieka
Badanie CO2 wydychanego przez uczestników pokazu

10. Dzień z e-Biuletynem
Poznaj tajniki pracy dziennikarskiej podczas Dnia z e-Biuletynem Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej!

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przedstawi:

1. Pokazy i warsztaty technik udzielania pierwszej pomocy
Godz. 12.00-14.30 - Pokazy i warsztaty technik udzielania pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom.

2. Stanowisko porad dietetycznych
Godz. 12.00-14.30 - Dietetycy wszystkim zainteresowanym osobom udzielą porad z zakresu zdrowego żywienia, ocenią ich dotychczasowy sposób żywienia

3. Stan odżywienia reakcją organizmu na określony sposób żywienia
Godz. 12.00-14.30 - Dietetycy ocenią dotychczasowy sposób żywienia, wykonają pomiar zawartości tkanki tłuszczowej i wody w organizmie oraz
nauczą jak obliczyć BMI i WHR.

4. Zdrowe i orzeźwiające napoje
Godz. 12.00-14.30 - Studenci Dietetyki zaprezentują jak przygotować samemu zdrowe i orzeźwiające napoje zalecane w okresie letnim

5. Czy masz prawidłową postawę ciała?
Godz. 14.30-17.00 - W trakcie imprezy dokonana będzie ocena postawy ciała dzieci i młodzieży. Pomiary długości i obwodów kończyn górnych oraz dolnych. Dokonana będzie ocena postawy przez oglądanie.

6. Jak sprawdzić czy masz prawidłową funkcję stopy?
Godz. 14.30-17.00 - Oceny wysklepienia stóp przy wykorzystaniu pedoskopu

7. Jak usprawnić prawidłową postawę ciała
Godz. 14.30-17.00 - Dla osób u których wykryte zostaną nieprawidłowości w postawie, zaproponowany zostanie plan usprawniania dostosowany do danej wady, w tym: ćwiczenia w skoliozach, ćwiczenia dla pleców okrągłych, ćwiczenia dla pleców wklęsłych, ćwiczenia w płaskostopiu.

8. Fizjoterapia w życiu codziennym
Godz. 14.30-17.00 - Pokazy ćwiczeń z wykorzystaniem piłek oraz gumy Thera-band, ćwiczenia autoredresji dla przykurczonych grup mięśniowych, ćwiczenia równoważne oraz ogólnousprawniające.

9. Zastosowanie masażu w korekcji wad postawy
Godz. 14.30-17.00 - Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa spowodowane wadą postawy, będą mogły skorzystać z krótkiego masażu leczniczego, wykonywanego przez studentów kierunku Fizjoterapii.

10. Słuchać i mówić to proste... czy na pewno?
Godz. 14.30-17.00 - Badanie progowe słuchu - audiometria tonalna. Badanie wziernikowe narządu głosu z wykorzystaniem laryngoskopii pośredniej (ćwiczenia z wykorzystaniem fantomu). Prezentacja modelu anatomicznego krtani. Sztuczna krtań - proteza elektroniczna.

11. Zanim zajdziesz w ciążę - co każda kobieta wiedzieć powinna?
Godz. 14.30-17.00 - Przygotowanie do macierzyństwa to nie tylko dbanie o siebie i swoje dziecko w czasie ciąży. To znacznie dłuższy proces, który powinien rozpocząć się jeszcze zanim zostanie podjęta decyzja o posiadaniu potomstwa. Jak powinno przygotować się do macierzyństwa, na jakie elementy życia codziennego zwrócić uwagę, jakie badania wykonać - można będzie się tego dowiedzieć przy stoisku Kierunku Położnictwo gdzie zapraszamy serdecznie wszystkie kobiety wraz z partnerami.

12. Piękne piersi = zdrowe piersi
Godz. 14.30-17.00 - Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem dotykającym kobiety, w porę rozpoznany jest uleczalny. Zaprezentowane zostaną zasady i sposoby samobadania piersi. Pod okiem profesjonalistów można będzie poćwiczyć badanie na fantomie.

13. Zdrowie Publiczne - jeden kierunek, wiele możliwości
Godz. 14.30-17.00 - Studenci kierunku Zdrowie Publiczne zaprezentują interdyscyplinarne podejścia do kształtowania zdrowia populacji. Scharakteryzowane zostaną najczęstszeproblemy zdrowotne Polaków oraz zaprezentowane programy promocji zdrowia mające na celu ich prewencję. Studenci będą udzielać informacji na temat organizacji, zasad finansowania i prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w Polsce i innych krajach UE.

14. Co wiesz o zdrowiu?
Godz. 14.30-17.00 - Konkurs dotyczący wiedzy na temat zagadnień dotyczących zdrowia i zdrowego stylu życia.

15. Jak to jest być staruszkiem?
Godz. 12.00-14.30 - Prezentacja sprzętu do symulowania starości. Symulator składa się z gorsetu, który zmusza do utrzymywanie pochylonej postawy, usztywnionych i obciążonych ograniczników na łokcie i kolana oraz gumowanych ograniczników stawów, ściskających ze sobą palce. Specjalna maska ogranicza pole widzenia do spojrzeń w przód, obraz jest lekko zamazany. Jej uzupełnieniem są zatyczki do uszu.

16. Sprawdź poziom glikemii
Godz. 12.00-14.30 - Badania poziomu glikemii wszystkim zainteresowanym.

17. Nie taka rana straszna jak umiesz ją opatrzyć
Godz. 12.00-14.30 - Nauka wykonywania opatrunków na rany.

18. Jak udzielać pomocy osobie z nagłym zatrzymaniem krążenia?
Godz. 12.00-14.30 - Pokazy i warsztaty technik udzielania pierwszej pomocy dorosłym i dzieciom.

19. Czy społeczeństwo potrzebuje wolontariuszy medycznych?
Studenci ze Studenckiego Koła Wolontariuszy Medycznych zaprezentują swoje dokonania w ramach działalności społecznej na polu lokalnym i międzynarodowym. Wystawa.

20. Wolontariat co to takiego
Godz. 14.00-16.00 - Kolportaż ulotek edukacyjnych dotyczących wolontariatu.

21. Koncert a capella Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Godz. 12.30-13.00 -Koncert a capella Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

22. Dłonie zwierciadłem upływu czasu - porady i zabiegi kosmetyczne na
dłonie

23. Warsztaty i pokazy przygotowane przez studentów kierunku Farmacja

24. Pokazowe badanie ultrasonograficzne
Godz. 12.00-14.30

Uniwersytet w Białymstoku przedstawi:

1. Ciekawe doświadczenia fizyczne
Godz. 12.00-13.30 - Demonstracja doświadczeń fizycznych z działów: mechanika, optyka, elektryczność, magnetyzm i fizyka współczesna.

2. Pokaz doświadczeń chemicznych
Godz. 13.30-15.00

3. Świat brył geometrycznych
Godz. 15.00-16.00 - Zostanie zaprezentowana geometria w oparciu o ciekawe wielościany oraz geometria na powierzchni kuli.

4. Twoje imię po japońsku
Godz. 16.00-17.00 - Chciałbyś zobaczyć swoje imię zapisane pismem japońskim? A może sam chciałbyś je tak zapisać? Swoją pomoc oferują lektorzy ze szkoły języka japońskiego AKARI wraz ze studentami wydziału historycznosocjologicznego.

5. Gra ECONOMY
Godz. 12.00-13.30 - Białostocka wersja popularnej gry planszowej przygotowywana przez Samorząd Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Jej celem jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych, wypróbowanie ekonomicznej wiedzy w praktyce. Daje graczom szansę obracania wielkimi
pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się.

6. Kulinaria na ekonomii, czyli jak gotować pysznie i ekonomicznie?
Godz. 12.00-13.30 - Lubisz jeść, a nie umiesz gotować? Odstraszają Cię przepisy kulinarne w kolorowych czasopismach? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, to znak, że ten warsztat jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się, jak gotować: pysznie, smacznie, nie obciążając przy tym budżetu domowego. Podczas warsztatu zostaną zaprezentowane: prawdy i mity na temat zdrowego odżywiania, walory odżywcze niektórych warzyw i owoców, pyszne, proste i ekonomiczne przepisy kulinarne.

7. Pokaz tańca w wykonaniu grupy tanecznej Nasira Dance
Godz. 12.00-12.30 - Występ grupy tanecznej Nasira Dance oczaruje widza i przeniesie w magiczny świat orientu.

8. Quiz historyczny - Niemcy na Podlasiu. Czy wiesz kto, gdzie, kiedy...?
Godz. 14.30-15.30 Test ma na celu uświadomienie uczestnikom związków historii Podlasia z kulturą niemiecką i jęz. niemieckim, ma zainteresować ich przeszłością regionu, która ma niewątpliwie wpływ na teraźniejszość oraz przysporzyć w dłuższej perspektywie chętnych do nauki języka niemieckiego. Prowadząca przedstawi krótko tło historyczne dla kontaktów Podlasia z kulturą niemiecką i jęz. niemieckim, wyjaśni cel spotkania, zachęci uczestników do lektury źródeł na podstawie których test opracowano.

9. English is fun!
Godz. 14.30-15.30 - Zajęcia warsztatowe dla dzieci. Pokazanie, że nauka języka angielskiego, to nie tylko wkuwanie słówek i rozróżnianie "czasów". Poprzez gry i zabawy chcemy zachęcić najmłodszych do nauki języka obcego. Dla najlepiej wykonującego polecenia przewidziane są drobne nagrody.

10. Ci co skaczą i fruwają, czyli co robi Koło Naukowe Studentów Instytutu Biologii
Godz. 15.30-17.00 - Prezentacja działalności Koła Naukowego Studentów Instytutu Biologii (przenoszenie żab, tropienie kopytnych, obrączkowanie ptaków). Odważni mogą sprawdzić czy potrafią odróżnić ropuchę od żaby i wróbla od mazurka.

11. Szyszki i owoce krain bliskich i dalekich
Godz. 15.30-17.00 - Zaprezentowanie różnorodności form szyszek roślin nagonasiennych i owoców egzotycznych roślin okrytonasiennych pochodzących z różnych stron świata

12. Co to za ptak?
Godz. 15.30-17.00 - Rozpoznawanie ptaków Polski i ich głosów przy pomocy multimedialnego programu edukacyjnego zakupionego ze środków projektu realizowanego przez Uniwersyteckie Muzeum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, a współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

13. Kolczasty świat
Godz. 15.30-17.00 - Prezentacja eksponatów zwierząt i roślin wyposażonych w kolce, służące nie tylko do obrony...

14. Ekspresje wielokulturowe
Godz. 12.00-14.30 - Uczestnicy będą zachęcani do wyrażenia w formie plastycznej i literackiej hasła wielokulturowości. Działania plastyczne (malowanie, rysowanie) oraz forma kolażu literackiego (tworzenie zdań, haseł, opowieści z wycinków gazet) ma skłonić uczestników do refleksji nad różnorodnością kulturową naszego miasta i regionu.

15. Prezentacja technik kryminalistycznych
Godz. 12.30-14.30 - Prezentacja podstawowych technik kryminalistycznych oraz elementów wyposażenia Policji. Prezentacja odbędzie się z udziałem podlaskich policjantów.

16. Prezentacja ciekawych i zabawnych cytatów z sal sądowych
Godz. 12.30-14.30

17. Prezentacja Poradni Prawnej
Godz. 12.30-14.30 - Prezentacja bezpłatnych form poradnictwa prawnego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Studenckich Poradni Prawnych oraz instytucji ambasadora Rzecznika Praw Obywatelskich.

18. Kiermasz edukacyjnych pomysłów
Godz. 12.00-13.30 - Prezentacja dorobku wydawnictw UwB - publikacji Uczelni, pracowników UwB. Zapoznanie odwiedzających z bogatą ofertą wydawniczą Uniwersytetu w Białymstoku.

19. Prezentacja Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia
Godz. 13.30-17.00 - Stoisko informacyjne przybliży wszystkim zainteresowanym działalność Biblioteki Uniwersyteckiej. Przedstawiona oferta skierowana jest do wszystkich mieszkańców regionu. Zapraszamy do zapoznania się z pracą Biblioteki. W programie m.in.: prezentacja "Przewodnik po Bibliotece", film "Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie", czy quiz z nagrodami.

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. St. Staszica w Białymstoku przedstawi:

1. Konkurs plastyczny "Moja wymarzona szkoła"
Zabawa przeznaczona dla dzieci - malowanie na temat "Moja wymarzona szkoła"

2. Poradnictwo zawodowe
w godz 14.00-16.00 - możliwość spotkania się z doradcą zawodowym, psychologiem - pracownikiem Biura Karier WSAP. Rozwiązywanie testów kompetencyjnych, testów predyspozycji.

3. Pokaz "WSAP jest wyżej"
pokaz chodzenia na szczudłach

4. Wydawnictwo WSAP
Prezentacja dorobku wydawnictwa WSAP - publikacji Uczelni, pracowników WSAP. Zapoznanie odwiedzających z bogatą ofertą wydawczniczą WSAP

5. gra zręcznościowa
możliwość sprawdzenia celności - gra w rzutki

6. ścianka wspinaczkowa
możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zdobywaniu szczytów - zabawa na ściance wspinaczkowej

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku przedstawi:

1. Teoretycznie - WSFiZ 2012
WSFiZ "TEORETYCZNIE" - informacje o Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania, rodzaje kierunków studiów, możliwości zaplecza infrastrukturalnego uczelni, prezentacja organizacji studenckich i kół naukowych.

2. Praktycznie - WSFiZ 2012
WSFiZ "PRAKTYCZNIE" - zainteresowani będą mogli dowiedzieć się od ekspertów - JAK? - założyć firmę w 5 minut, - jak napisać profesjonalnie CV,

3. Integracyjnie - WSFiZ 2012
WSFiZ "INTEGRACYJNIE" - w godzinach 14:00-19:00 zapraszamy na turniej szachowy. Adepci "królewskiej gry" rozwijają umiejętności abstrakcyjnego i logicznego myślenia, kształtują pamięć oraz wyobraźnię przestrzenną, dzięki czemu wpływają na rozwój intelektu i kreatywności. Każdego kto ma ochotę pogimnastykować umysł - zapraszamy na Turniej Szachowy o Puchar Rektora Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, do wygrania atrakcyjne nagrody.

Godz. 12.00-17.00
Wstęp wolny.
Miejsce imprezy
Białystok, Rynek Kościuszki

1938 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39