Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2012-09-13
Zapraszamy na projekcję filmów związanych ze sztuką, która odbędzie się w autobusie udostępnionym przez PKS Białystok.
W czwartek 13 września zapraszamy na
"Polską kronikę non-camerową" Juliana Józefa Antoniszczaka.
Julian Józef Antoniszczak (Antonisz) - reżyser filmów animowanych, scenarzysta, autor opracowań plastycznych. Starszy brat reżysera filmów animowanych i pisarza Ryszarda Antoniusa Antoniszczaka. Absolwent średniej szkoły muzycznej (równocześnie przez 2 lata studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim) oraz wydziału malarstwa i grafiki krakowskiej Akademi Sztuk Pięknych w 1965 roku, gdzie studiował w Pracowni Rysunku Filmowego pod kierunkiem znanego reżysera filmów animowanych Kazimierza Urbańskiego. Wcześniej przez 2 lata studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1968 roku współzałożyciel, wraz z Urbańskim i kilkoma innymi kolegami z pracowni rysunku filmowego, krakowskiej filii warszawskiego Studia Miniatur Filmowych, które w 6 lat później usamodzielniło się jako Studio Filmów Animowanych. Jako reżyser debiutował w 1967. Od 1977 realizował filmy noncamerowe.
Wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. w 1980 roku Złotym Lajkonikiem na festiwalu w Krakowie za Ostry film zaangażowany oraz Grand Prix festiwalu w Oberhausen w 1984 za Polską Kronikę Non-camerową nr 6 (1983).
Realizował filmy bez użycia kamery najróżniejszymi i najbardziej wymyślnymi metodami, od drapania taśmy, przez smarowanie pastą do butów, przystawianie stempli wykonanych metodami graficznymi, malowanie, pisanie flamastrem, tuszem, wypalanie itp. To wszystko w domowej pracowni, przy pomocy urządzeń własnego pomysłu wykonanych z tego co było pod ręką (np. z maszyny do szycia i młynka do kawy), w myśl znanej w PRL formuły "zrób to sam". Powstało tak kilkadziesiąt filmów, w tym 12 wydań Polskiej Kroniki Non-camerowej (1981-86), filmów, które pozostaną na trwałe w dorobku polskiej animacji.
(culture.pl)
Godz. 19.00,
Wstęp wolny,
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej, plac przed elektrownią.