Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2010-02-12 - 2010-02-18
Zapraszamy na cykl dystrybucji filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
ERA NOWE HORYZONTY.
W ramach projektu zostanie zaprezentowanych sześć filmów z tegorocznej, 9. edycji MFF ENH, które - zdaniem jurorów, nowohoryzontowej publiczności oraz festiwalowych selekcjonerów - stały się wydarzeniami festiwalu, zostały nagrodzone, wzbudzały silne emocje, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.
O filmach:
GŁÓD
Hunger, Wielka Brytania, Irlandia 2008, czas trwania: 96'
Reżyseria: Steve McQueen, scenariusz: Steve McQueen, Enda Walsh
występują: Michael Fassbender, Liam Cunningham, Stuart Graham
W Irlandii Północnej 5 maja 1981 roku umiera Bobby Sands, pierwszy więzień, który głodówką walczy z nieludzkim systemem więziennictwa i brytyjską okupacją. Trudny i nadal bolesny temat jest dla autora Głodu pretekstem do stworzenia wstrząsającej i, mimo wszystko oderwanej od politycznego kontekstu, opowieści o istocie człowieczeństwa. W wielu wymiarach. Świetnie skonstruowany (seria krótkich i dynamicznych, niemal pozbawionych dialogu scen w więzieniu kontrastuje z jednym, dziesięciominutowym ujęciem, w którym bohater podejmuje decyzję o strajku) i przepięknie sfotografowany przez Seana Bobbitta film zasłużenie zbiera wszystkie nagrody (m.in. nominacje do nagród BAFTA, zdobywca British Independent Film Award i Europejskiej Nagrody Filmowej dla Steve'a McQueena jako odkrycia roku, na festiwalach w Toronto, Monterealu i wielu innych).
Film z jednej strony przeraża swoim tematem, ale z drugiej fascynuje swoim pięknem. Poprzez estetyzację fizjologii reżyser osiągnął wstrząsający efekt.
TLEN
Kislorod, Rosja 2009, czas trwania: 80'
Reżyseria: Iwan Wyrypajew, scenariusz: Iwan Wyrypajew, zdjęcia: Andrey Naidenow
Muzyka: Oleg Kostov, Andriej Sensonov, Vitalij Lupin, Ajdar Gajnullin, Markscheiber Kunst, Teach In, Mandu Honap
Występują: Karolina Gruszka, Aleksiej Filimonov
Nazwisko Iwana Wyrypajewa jest dziś symbolem międzynarodowego sukcesu młodego pokolenia rosyjskich dramaturgów, nie bojących się radykalnych kroków formalnych, z których najłagodniejszym jest zrywanie z tradycyjnym modelem teatru. Tlen - drugi po Euforii film tego reżysera - wyrasta co prawda z doświadczeń scenicznych Wyrypajewa i jest rodzajem twórczej adaptacji jego sztuki o tym samym tytule, ale opiera się przede wszystkim na obrazie, montażu, wrażeniu, a w ostatniej kolejności na słowie.
LAS
Polska 2009, czas trwania: 76'
Reżyseria: Piotr Dumała, scenariusz: Piotr Dumała, zdjęcia: Adam Sikora,
Muzyka: Paweł Szymański,
Występują: Stanisław Brudny, Mariusz Bonaszewski
Piotr Dumała - plastyk, rysownik, scenarzysta, pisarz, a przede wszystkim jeden z najbardziej znanych w Polsce autorów animacji - zdecydował się zrealizować film fabularny. W graficznych, drobiazgowo zaplanowanych, czarno-białych kadrach fotografowanych przez Adama Sikorę, przeniósł na ekran atmosferę swoich animacji pełnych niedopowiedzenia i tajemnicy, poszukujących odpowiedzi na najważniejsze pytania egzystencjalne. Powstał film bardzo "europejski", uciekający od konkretu codzienności w nienachalną metaforę i uniwersalny symbol.
PLAŻE AGNES
Les plages d'Agnes, Francja 2008, czas trwania: 110'
Reżyseria: Agnes Varda, scenariusz: Agnes Varda, zdjęcia: Julia Fabry, Hélene Louvart, Arlene Nelson, Alain Sakot, Agnes Varda,
Muzyka: Joanna Bruzdowicz, Stéphane Vilar
Występują: Agnes Varda, André Lubrano, Blaise Fournier Vincent Fournier
W ostatnich latach Agnes Varda, współtwórczyni Nowej Fali, coraz rzadziej (by nie powiedzieć - wcale) realizuje filmy fabularne. Nie znaczy to jednak, że nie sięga po kamerę. Od kilku lat tworzy niemal wyłącznie dokumenty i zadziwiające instalacje, balansujące na granicy kina dokumentalnego właśnie i stricte plastycznego konceptu.
Pokazywane podczas festiwalu w Wenecji w 2008 roku Plaże Agnes wyrastają z fascynacji nestorki kina zapisywaniem rzeczywistości. Reżyserka opowiada o samej sobie, o swoim dzieciństwie, rodzinie, inspiracjach. Inscenizowane, oniryczne sceny przeplatają się z fragmentami dawnych projektów i współczesnych obrazów opisywanych przez nią miejsc, a pretekstem do snucia opowieści stają się dla niej - prawdziwie i wyimaginowane - obrazy odwiedzanych przez nią nadmorskich plaż.
BURROWING
Man tänker sitt, Szwecja 2009, czas trwania: 76'
Reżyseria: Henrik Hellström, Fredrik Wenzel, scenariusz: Henrik Hellström, Fredrik Wenzel
Zdjęcia: Fredrik Wenzel, montaż: Fredrik Wenzel,
Muzyka: Erik Enocksson
Obsada: Sebastian Eklund, Jörgen Svensson, Hannes Sandahl,
Współczesne szwedzkie osiedle domków jednorodzinnych, w którym leniwie snuje się akcja tego filmu, jest bliźniaczo podobne do wielu osiedli w całej Europie. Domy są tu duże i przestronne, ogrody utrzymane w idealnym porządku, a relacje międzyludzkie zastraszająco chłodne i zdystansowane. Reżyserzy Burrowing (obaj ze sporym doświadczeniem aktorskim) zdają się mówić, że zanurzając się w wygodzie i konsumpcji już dawno zatraciliśmy oryginalność, wolność, a nawet w pewnym sensie własne człowieczeństwo. Oczami małego chłopca oglądamy więc portret tego idealnego świata, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno.
DUBEL
Double take, Belgia 2009, czas trwania: 80'
Reżyseria: Johan Grimonprez, scenariusz: Johan Grimonprez,
Muzyka: Christian Halten
9. MFF ERA NOWE HORYZONTY - wyróżnienie specjalne jury Międzynarodowego Konkursu FILMY O SZTUCE
Johan Grimonprez - plastyk, artysta współpracujący z tak znaczącymi galeriami jak Tate Modern w Londynie. W 2005 roku przygotowywał projekt "Looking for Alfred". Zafascynowany postacią Alfreda Hitchcocka poszukiwał jego sobowtóra, który miał zagrać reżysera w nowej instalacji artysty. W jego najnowszym filmie ważne jest złożenie w jedną całość wielu rozmaitych wątków, które łączy przewrotna zasada lustrzanego odbicia (Hitchcock i jego sobowtór, USA i ZSSR...) oraz lata 60., szczytowy moment trwania zimnej wojny i Złotego Wieku amerykańskiej telewizji.
Program:
12.02.2010
- 18.15 - "Głód"
- 20.15 - "Tlen"
13.02.2010
- 15.15 - "Burrowing"
- 17.00 - "Las"
- 18.30 - "Dubel"
- 20.15 - "Plaże Agnes"
14.02.2010
- 15.00 - "Las"
- 16.30 - "Plaże Agnes"
- 18.30 - "Tlen"
- 20.15 - "Głód"
15.02.2010
- 18.30 - "Dubel"
- 20.15 - "Burrowing"
16.02.2010
- 18.30 - "Tlen"
- 20.15 - "Głód"
17.02.2010
- 18.30 - "Las"
- 20.15 - "Plaże Agnes"
18.02.2010
- 18.30 - "Burrowing"
- 20.15 - "Dubel"
Wstęp:
12zł.
Organizator
Białostocki Ośrodek Kultury
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Gazeta Wyborcza
Radio Akadera