Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2011-11-18
Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej i
Laureaci Międzynarodowych Konkursów:
Chin Chao Lin - dyrygent (Tajwan)
Laureat V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2011)
Nikolay Khozyainov - fortepian (Rosja)
Laureat XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2010)
Program:
S. Rachmaninow - III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
M. Ravel - Suita orkiestrowa "Ma mere l'oye" ("Moja matka gęś")
W. Lutosławski - Koncert na orkiestrę
O artystach:
Chin-Chao Lin - dyrygent
10.06.1987 - Taitung (Tajwan)
Wczesne zamiłowanie do dyrygentury zaprowadziło dyrygenta w 2004 roku do Grazu w Austrii, gdzie uczył się dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem austriackiego kompozytora i dyrygenta Johannesa Kerna. W następnym roku został przyjęty na Uniwersytet Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Graz, gdzie studiował dyrygenturę pod kierunkiem Martina Siegharta. W 2006 roku podjął drugi kierunek studiów w klasie Güntera Fruhmanna. W kwietniu 2010 roku brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez maestro Günthera Herbiga oraz współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajwanu. Za zgodą maestro Herbiga i orkiestry został następnie mianowany na stanowisko dyrygenta asystenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Tajwanu. W trakcie studiów Chin-Chao Lin był wielokrotnie zatrudniany jako asystent przy wybitnych produkcjach, np. premierze współczesnej opery "Opernreigen der Zukunft" w Operze w Graz, "Cyganerii" Pucciniego, "Rigoletta" Verdiego, "Brat snu" Williego oraz "Koronacji Poppei" Monteverdiego. Pracował jako klawikordzista i asystent Martina Siegharta oraz Orkiestry Filharmonicznej w Arnhem przy wystawieniu "Wesela Figara" oraz "Don Giovanniego" Mozarta w Arnhem, Holandia. Po raz kolejny został zaproszony przez Orkiestrę w Arnhem latem 2009 roku jako drugi dyrygent "Requiem wojennego" Brittena wykonywanego podczas obchodów 60. rocznicy Bitwy o Arnhem, gdzie zdobył ogromne uznanie. W 2008 roku prowadził akademickie wykonanie tej kompozycji w Jokohamie (Japonia). Od 2007 roku Chin-Chao Lin współpracował z różnymi orkiestrami, takimi jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Tajwanu, Orkiestra Filharmonii w Arnhem, Bruckner Orchester Linz, Szombathely Symphony Orchestra. W maju 2009 roku po raz pierwszy wystąpił w austriackim radiu, w programie Ö1 Talentbörse. We wrześniu 2010 rok Chin-Chao Lin wziął udział w XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim "Antonio Pedrotti" i wszedł do półfinału. W grudniu 2010 roku Artysta zdobył II nagrodę I Narodowego Konkursu Dyrygentów Orkiestr Symfonicznych Tajwanu, oraz nagrodę za najlepsze wykonanie dzieła artysty krajowego i nagrodę przyznawaną przez członków orkiestry.
Chin-Chao Lin jest Laureatem III nagrody V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2011).
Nikolay Khozyainov - fortepian
Urodził się w 1992 roku w Błagowieszczeńsku-mieście w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie Rosji. Jest jednym z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia.
W latach 1999-2010 uczył się w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Od 2005 roku jest uczniem wybitnego profesora Mikhaila Voskresensky`ego, a od roku 2010 jego studentem w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
Nikolay Khozyainov otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. I nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie Rondo-Capriccioso Feliksa Mendelssohna-Bartholdy w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Virtuosi per musica di pianoforte" (Czechy, 2003), I nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Carla Filtscha (Rumunia, 2004), I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Aleksandra Skriabina (Paryż, 2008), II nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie miniatury muzycznej w VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Moskwie (2008).
Nikolay Khozyainov był najmłodszym finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010). Jego chopinowskie interpretacje i wyjątkowa muzykalność wywarły ogromne wrażanie na publicznści i melomanach oraz zostały docenione przez krytyków znakomitymi recenzjami. Bezpośrednio po konkursie pianista wystąpił z recitalami w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie.
Artysta koncertuje prestiżowych salach Rosji, Niemiec, Polski, Czech, Węgier, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Afryki Południowej.
W lipcu 2011 roku pianista nagrał płytę z utworami Chopina i Liszta dla firmy nagraniowej CD Accord.
Godz.
19.00
Bilety:
35zł normalny,
28zł ulgowy,
20zł wejściówka,
10zł wejściówka szkolna.
Bilety do nabycia w kasie biletowej od poniedziałku do soboty w godz. 11.30-19.00, tel. +48 (85) 732 00 66, 732 73 43 w. 22 oraz na www.oifp.pl
Patronat internetowy
Portal Miejski BiałystokOnline