Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2011-10-07 - 2011-10-08
Zapraszamy na
Festiwal Literacki Zebrane.
Nazwa festiwalu jest kluczem albo jak kto woli zasadą labiryntu, w którego korytarze chcemy zapuścić się wspólnie z czytelnikami. Eseistyka humanistyczna obok reportażu o Zanzibarze, kryminał razem z subiektywną obserwacją podróżnego, rozmowy o wiejskiej tożsamości Białegostoku i kobiecej urodzie Warszawy. Nieznośną lekkość czytelniczego losu opisze dźwiękami zespół "Beton".
Program:
07.10.2011 (piątek)
- 17.30 - Goodbye, Mr. Postmodernism - spotkanie autorskie wokół nowej książki Bartosza Kuźniarza (premiera), prowadzi Andrzej Bajguz
- 19.00 - Wielkie miasto Białystok - dyskusja z udziałem Krzysztofa Gedroycia, Ignacego Karpowicza i Michała Androsiuka, prowadzący Magdalena Wieremiejuk i Marek Kochanowski
- 21.00 - koncert zespołu Beton
08.10.2011 (sobota)
- 15.00 - Zapiski z... Polski - spotkanie autorskie z Michałem Olszewskim, prowadzi Andrzej Bajguz
- 16.30 - Miasto kobiet - spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik, prowadzi Magda Wieremiejuk
- 18.00 - Dom żółwia. Zanzibar - spotkanie autorskie z Małgorzatą Szejnert (premiera), prowadzi Dominik Sołowiej
- 19.30 - Uwikłanie w kryminał - spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim, prowadzi Marek Kochanowski
Wstęp wolny.
O artystach:
Michał Androsiuk
hajnowianin, wieloletni dziennikarz Radia Racja, pisarz tworzący w języku białoruskim i polskim. Jest członkiem Stowarzyszenia Literackiego Białowieża. Debiutancka "Firma" (2000) i "Miejscowa grawitacja" (2004) to zbiory opowiadań wydane w języku białoruskim. "Wagon drugiej klasy" (2010) jest jego pierwszym tekstem literackim napisanym po polsku. Powieść, uznana przez krytyków za olśniewającą, mistrzowską, była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za 2010 rok.
Sylwia Chutnik
(ur. 1979 w Warszawie) pisarka, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i ruchami społecznymi. Przewodniczka miejska po Warszawie i dziennikarka. Autorka powieści Kieszonkowy Atlas Kobiet (2008, Ha!Art), Dzidzia (2009, Świat Książki) oraz Warszawa Kobiet (2011, Biblioteka Polityki). Jest stałą felietonistką kilku pism, m.in. Polityki. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura) oraz Społecznego Nobla 2009.
Krzysztof Gedroyć
(ur. 1953 w Białymstoku) prozaik, poeta, historyk sztuki. Mieszka w Białymstoku i w Warszawie. Nominowany do nagrody im. Jacka Bierezina (1996). Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (wyróżnienie) za najlepszy debiut poetycki (2000) i Nagrody Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2003 r. Wydał dwa tomy poezji: kim (2000) oraz Drabina, szpaki, dachy i kominy (2001), a także trzy tomy prozy: Listy z dolnego miasta (2003), Przygody K (2007) i Opowieści dla zziębniętej duszy (2010)
Ignacy Karpowicz
(ur. 1976 w Białymstoku) polski pisarz, prozaik, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego, podróżnik. Pierwsze lata życia spędził we wsi Słuczanka, następnie wraz z rodzicami przeprowadził się do Białegostoku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W 2006 r. wydawnictwo Czarne z Wołowca wydało jego debiutancką powieść pt. Niehalo za którą został nominowany do Paszportów Polityki. W 2007 r. ukazała się jego druga powieść pt. Cud. Powieść Gesty została w 2009 roku nominowana do nagrody literackiej Nike. W październiku 2010 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się kolejna powieść Ignacego Karpowicza zatytułowana Balladyny i romanse, która przyniosła mu Paszport Polityki 2010.
Bartosz Kuźniarz
(ur. 1979 w Stalowej Woli. Filozof, socjolog, eseista i tłumacz, zainteresowany badawczo filozofią społeczną, utopią, architekturą, ponowoczesnością, pieniądzem, socjalizmem oraz wiarą i samotnością. Pracuje w Katedrze Filozofii Instytutu Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku. Autor książki Pieniądz i system. O diable w gospodarce (Kraków 2006). Publikował m.in. w "Odrze", "Krytyce politycznej", "Kulturze i społeczeństwie", "Er(r)go", "Czasie kultury" oraz prasie codziennej. W latach 2007-2009 był członkiem redakcji pisma "Kronos", obecnie związany jest ze środowiskiem "Krytyki politycznej". Goodbye Mr. Postmodernism. Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy przedstawia poglądy kilku najważniejszych myślicieli współczesnej lewicy. Książka stanowi encyklopedyczne wprowadzenie do ich teorii i próbę uchwycenia obecnego klimatu lewicowej myśli.
Zygmunt Miłoszewski
(ur. 1976 w Warszawie) prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Debiutował w 2004 roku na łamach "Polityki" opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005, II wyd. 2011) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006, przekład ukraiński i serbski: 2010). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Książkę przetłumaczono na niemiecki, w przygotowaniu przekład niderlandzki. Jego powieść kryminalna Uwikłanie (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru, ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Pisarz pracuje obecnie nad powieścią Ziarno prawdy, która będzie kontynuacją Uwikłania.
Michał Olszewski
(ur. 1977 w Ełku) dziennikarz, pisarz, publicysta, był kierownikiem działu reportażu Tygodnika Powszechnego. Autor książek: Do Amsterdamu (2003) - pierwsza nagroda w konkursie Znak-Proza organizowanego przez wydawnictwo Znak, Chwalcie łąki umajone (2005) i Low-tech (2009). W 2010 wydał Zapiski na biletach - opowieść o podróżach po Polsce oraz Eco-book o eko-Bogu - rozmowy o ekologii z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim. Autor wielu reportaży (nagroda w konkursie reporterów Oczy otwarte za reportaż Przez dotyk).
Małgorzata Szejnert
(ur. 1936 w Warszawie) dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Współtworzyła Gazetę Wyborczą i prawie 15 lat prowadziła w niej dział reportażu. Jest autorką m. in. książek Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień (z Tomaszem Zalewskim) i Sława i infamia (rozmowa z prof. Bohdanem Korzeniewskim). W wydawnictwie Znak wydała dwie książki: Czarny ogród (2007) i Wyspę klucz (2009). Najnowsza książka Małgorzaty Szejnert Dom żółwia. Zanzibar to opowieść o mitycznej krainie, w której odbijają się losy Afryki.
Spotkanie z autorką w ramach II Festiwalu Literackiego Zebrane połączone będzie z promocją książki "Dom żółwia. Zanzibar".