Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2011-06-24
W ramach
Dni Miasta Białegostoku zapraszamy na koncert chóru młodzieżowego z Gruzji
"Mdzlevari".
Młodzieżowy chór folkowy
"Mdzlevari" założono w 1994. Mdzlevari w gruzińskim dialekcie oznacza stado śpiewających ptaków.
Kierownikami artystycznymi "Mdzlevari" są Tariel i Kakhaber Onashvili, soliści gruzińskiego zespołu pieśni i tańca "Rustavi". Rodzina Onashvili z pokolenia na pokolenie przekazuje pradawne tradycje gruzińskiego śpiewu. Tariel Onashvili jest sławnym wykonawcą gruzińskich pieśni ludowych, prawdziwym mistrzem z Kartlo-Kakhetian, laureatem licznych nagród. Kakhaber Onashvili ukończył Vano Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire. Posiada wielkie doświadczenie jako dyrygent chóru i jest określany mianem młodego, utalentowanego artysty dużego formatu. Starsza generacja "Mdzlevari" - Giorgi Bajelidze, Archil Roinishvili, Shota Migriauli i in., z ogromną pasją przekazują wiedzę na temat starych pieśni gruzińskich i uczą z wielką miłością swoich następców.
Obecnie w chórze jest ok 50 chłopców. "Mdzlevari" systematycznie odbywa koncerty, uczestniczy w programach radiowych i telewizyjnych w ten sposób popularyzując gruzińską muzykę folk. W krótkim czasie "Mdzlevari" zdobył wiele nagród uczestnicząc w festiwalach i słusznie jest określany jako jeden z najlepszych chórów tradycyjnej pieśni gruzińskiej w swoim kraju. Zespół jest pierwszym zdobywcą nagrody festiwalu ludowego "orzeł przedni", pierwszą nagrodę zdobył również w Tbilisi podczas festiwalu folkloru. Chór jest zdobywcą nagrody Valeri Gergiev Moscow Easter Festival i za profesjonalne wykonanie utworów ludowych zdobył pierwszą nagrodę w Pomorie (Bułgaria) festiwal Orthodox Voices. Zespół z powodzeniem występował w Macedonii, Bułgaria, Egipcie, Szwajcarii, Sankt Petersburg i Moskwa razem z "Rustavi" i Tbilisi Symphonic Orchestra pod kierunkiem Vakhtang Kakhidze.
Repertuar "Mdzlevari" obejmuje więcej niż 60 piosenek z różnych regionów Gruzji. Młodzi chórzyści wykonują piosenki różnego gatunku, z różnych regionów Gruzji, np. "Imeruli Mkhedruli" (Imeretian piosenka wojenna), Acharian, Kakhetian i Lechkhumian "Makruli" (pieśni weselne), piosenki robocze "Kanuri", "Imeruli Naduri" i Megrelian "Ocheshkhvei", Kakhetian i Rachian wersje "Alilo" (piosenka świąteczna), "Samgzavro Perkhuli" (piosenka podróżnego okręgu tanecznego), Svanetian "Kviria" (opłakujące piosenki) i Megrelian "Babcia" (kołysanka) i wiele innych.
Godz.
20.30,
Wstęp wolny.
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline