Koncert w Filharmonii

dodane dnia: 2011-03-04 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2011-04-29
Zapraszamy na koncert Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Wykonawcy:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mark Kadin - dyrygent (Rosja)
Karol Radziwonowicz - fortepian

W programie:
F. Liszt - Poemat symfoniczny "Les Preludes"
F. Liszt - I Koncert fortepianowy Es-dur
F. Liszt - II Koncert fortepianowy A-dur

O artystach:

Mark Kadin
Zarówno dobrze odnajdujący się w klasycznym jak i współczesnym repertuarze, Mark Kadin w krótkim czasie został uznany za jednego z najbardziej ekscytujących młodych dyrygentów w Rosji.
Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Moskwie (1993), uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Na początku kariery artystycznej domeną jego aktywności była muzyka współczesna. Współpracował wówczas z Moskiewskim Zespołem Muzyki Współczesnej oraz z zespołem Studio Nowej Muzyki, z którym koncertował w Holandii i Belgii. Dokonał kilku nagrań muzyki współczesnej dla SEM, Russian Supply i Le Chant du Monde.
Zwrot jego kariery nastąpił w 1997 roku, kiedy to rosyjski dyrygent i pianista Michaił Pletnev zaproponował mu stałą współpracę z Rosyjską Orkiestrą Narodową. W latach 1999- 2003 Mark Kadin współpracował z legendarną orkiestrą "Moscow Virtuosi", z którą odbył tournee po Niemczech, Szwajcarii i Holandii. W tym czasie poprowadził też 120 koncertów w Rosji.
W 2003 roku debiutował w Teatrze Bolszoj premierą baletu Włodzimierza Nikołajewa The Gold of Narts.
Gościnne występy Kadina zaowocowały zaproszeniami na międzynarodowe festiwale. Brał udział w International East Anglian Summer Music Festival z Londyńską Orkiestrą Kameralną, wcześniej wystąpił na Festival International de Colmar we Francji z Rosyjską Orkiestrą Narodową.
Koncertował ponadto z Orkiestrą Filharmonii Rosyjskiej, Orkiestrą Symfoniczną Rosyjskiego Radia, jak też z orkiestrami z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Australii, Korei Południowej, Chin, Brazylii i z wielu innych krajów.
Od 2004 roku Mark Kadin pełni funkcję Dyrektora Artystycznego i Głównego Dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Krasnojarsku (Syberia). Prowadzi ok. 40 koncertów w sezonie. Współpracuje regularnie z około 20 orkiestrami na całym świecie. W gronie współpracujących z nim solistów znajdują się wybitni pianiści: Nikolay Lugansky, Denis Matsuev, Alexei Volodin, skrzypkowie: Vadim Repin, Viktor Tretiakov, Sergey Stadler, wiolonczeliści: Alexander Rudin, Alexander Kniazev oraz wielu innych.
Znany ze swej innowacyjności, Kadin włącza do programu wiele utworów niegranych dotąd w Krasnojarsku. Dużo pracuje z chórami. Prowadził m.in. niewykonywane w Rosji w ciągu ostatnich 30 lat, "Requiem" Dmitrija Kabalewskiego, z udziałem 600-osobowego chóru.

Karol Radziwonowicz
Karol Radziwonowicz jest wszechstronnym pianistą wykształconym w Polsce i USA. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Warszawie u ojca Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i Barbary Muszyńskiej. Następnie, jako stypendysta fundacji Fulbright'a, doskonalił swe umiejętności w Indiana University School of Music w Bloomington, USA - pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Sebok'a.
Radziwonowicz od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując ze znanymi orkiestrami symfonicznymi oraz dając recitale solowe w Polsce i zagranicą. Wymieńmy kilka występów, do których artysta przywiązuje szczególną wagę - wykonanie Błękitnej Rapsodii G. Gerschwina w dużej sali Concertgebouw w Amsterdamie (maj 2006) - inauguracja sezonu koncertowego Societe des Concerts de Friburgh w Szwajcarii wykonaniem Koncertu b-moll P. Czajkowskiego (październik 2005) - Koncert F. Chopina w Festspielehause w Salzburgu (maj 2003) - Koncert W.A. Mozarta w Berlińskiej Filharmonii (październik 2003) - Fantazja Polska I.J. Paderewskiego w Carnegie Hall, w Nowym Jorku 4 listopada 2001 r. Radziwonowicz bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych: Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebeck, Praga, San Francisco, Berlin Salzburg, Tokio , Mediolan, Pecara, a jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty.
Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną prowadząc klasy mistrzowskie, zapraszany przez uczelnie w Tokio, San Francisco, Hawanie, San Jose czy Lublianie, a w Polsce - w Krakowie i Wrocławiu. Z przyjemnością również przyjmuje role jurora w rozmaitych konkursach pianistycznych w kraju i zagranicą. Był między innymi jurorem pierwszego, eliminacyjnego etapu XV Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jako jedyny pianista na świecie, Karol Radziwonowicz nagrał wszystkie fortepianowe dzieła Ignacego Jana Paderewskiego (nagroda francuskich krytyków Diapazon), a także wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza (nominacja do nagrody Fryderyk, 1998).
Jego rozległy repertuar obejmuje nie tylko klasykę europejskiej literatury fortepianowej ale również dzieła rzadziej wykonywane: Szymanowskiego, Prokofiewa, Scriabina, Bartoka czy Gershwin'a.

Godz. 19.00
Bilety: 30zł normalny, 25zł ulgowy, 10zł szkolny i studencki, 15zł wejściówki, do nabycia w kasie biletowej OiFP oraz na stronie www.oifp.pl

1973 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39