Festiwal Kultury Queer "Nienormatograf"

dodane dnia: 2011-02-10 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2011-02-23 - 2011-03-01
Zapraszamy na Festiwal Kultury Queer "Nienormatograf"

PROGRAM:

23 lutego, środa
- 17.30 - Panel dyskusyjny: "Walczące słowa - postać i myśl Judith Butler"
Spotkanie poświęcone dwóm książkom amerykańskiej filozofki i feministki Judith Butler, wydanym przez Krytykę Polityczną, oraz samej autorce, która jest niezwykle ważna dla teorii i kultury queer. W spotkaniu wezmą udział Adam Ostolski, socjolog, członek redakcji Krytyki Politycznej, tłumacz książki "Walczące słowa", Roman Kurkiewicz, dziennikarz, felietonista "Przekroju" oraz prof. Małgorzata Kowalska, kierowniczka Katedry Filozofii Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku.

24 lutego, czwartek
- 17.30 - Film: "I Bóg stworzył transwestytę", reż. Rafalala, Polska, 2007, 90 min.
Film "I Bóg stworzył transwestytę" łączy rozrywkę i politykę. Wypełniony jest performerskimi perełkami autorki, ale również ma w sobie poważny edukacyjny przekaz dotyczący warunków życia osób transgenderowych i ich sytuacji w Polsce. Dzięki swej osobowości Rafalala łączy progresywny komunikat z humorem, słodyczą i seksapilem.

- 19.00 - Panel dyskusyjny: "Kultura przez wielkie Q"
W spotkaniu wezmą udział: Rafalala, transgenderowa poetka, reżyserka, performerka i aktorka współpracująca między innymi z Teatrem Montownia i Teatrem Polonia, Paweł Sołodki, filmoznawca z Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Queer "A Million Different Loves!?" oraz prof. Katarzyna Citko, filmoznawczyni z Katedry Kulturoznawstwa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, zajmująca się problematyką gender i queer we współczesnej kulturze. Spotkanie będzie poświęcone filmom prezentowanym podczas Festiwalu, a także temu, w jaki sposób relacje uczuciowe i codzienne problemy osób nieheteroseksualnych i transpłciowych są przedstawiane w sztuce.

25 lutego, piątek
- 17.30 - Blok filmowy: "Bez bikini"
FILM: "Mój feminizm", reż. Dominique Cardona, Laurie Colbert, Kanada/Francja, 1997, 55 min.
FILM: "Rozpętane", reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1995, 19 min.
FILM: "Bez bikini", reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 2007, 9 min.
Filmy są różnorodne formalnie i gatunkowo, wspólnym punktem wyjścia są w nich teorie feministyczne, które prowadzą do niebanalnych spostrzeżeń i wniosków na temat ludzkiej płciowości i seksualności. "Mój feminizm", mimo że powstał w końcu ubiegłego wieku, jest zaskakująco aktualnym dla polskich warunków feministycznym manifestem. Dwa kolejne filmy dotyczą kobiecości jako ciała i cielesności, która może zniewalać lub dawać wolność.

- 19.00 - Blok filmow: "Jestem sobą - jestem homo"
FILM: "575 Castro St.", reż. Jenni Olson, USA, 2008, 7 min.
FILM: "Coming out po polsku", reż. Sławomir Grunberg, USA, 2008, 18 min.
FILM: "Cyprian, ja i inni", reż. Jean-Baptiste Dumont, Belgia, 2006, 34 min.
Pierwszy film jest zapisem przesłania Harveya Milka, jednego z pierwszych otwarcie homoseksualnych polityków w USA, zabitego w zamachu, który był jedną z najgłośniejszych w historii zbrodni z nienawiści. Tematem przewodnim dwóch kolejnych filmów jest ujawnianie swojej homoseksualności przed najbliższymi i przed społeczeństwem. Coming out to ważny moment w życiu osób o nienormatywnej płciowości i seksualności, moment prawdy, a często także moment próby.

26 lutego, sobota
- 17.30 - Blok filmowy: "HIV: od Bollywood do Hollywood"
FILM: "68 stron", reż. Sridhar Rangayan, Indie, 2007, 92 min.
FILM: "Sex Positive", reż. Daryl Wein, USA, 2008, 76 min.
Temat HIV jest dość popularny w kinie i kulturze queer. Przez lata osoby należące do mniejszości seksualnych uważane były za tzw. "grupę wysokiego ryzyka" i w związku z tym stygmatyzowane i wykluczane w społeczeństwie. W ramach bloku filmowego prezentujemy dwa filmy o tej tematyce. Pierwszy z nich jest epicką bajką. Opowiada historię młodej lekarki, która na 68 stronach swojego dziennika spisuje życiowe losy podopiecznych ośrodka dla osób żyjących z HIV. Drugi film to dokument opowiadający o życiu Richarda Berkowitza, który w latach 80-tych aktywnie walczył z AIDS, propagując strategię bezpiecznego seksu w środowiskach gejowskich.

27 lutego, niedziela
- 17.30 - Blok filmowy: "Temat: poza schemat"
FILM: "Zakazane", reż. Bartosz Paduch, Polska, 2004, 9 min.
FILM: "Heiko", reż. David Bonneville, Portugalia, 2007, 13 min.
FILM: "Circus Geeks and Sideshow Freaks", reż. Tori Foster, Alexis Mitchell, Kanada, 2008, 12 min.
FILM: "Shutter Release", reż. Jessica Cheeseman, USA, 2008, 9 min.
Na pokaz składają się filmy opowiadające o niestandardowych, niestereotypowych i nienormatywnych relacjach międzyludzkich oraz sposobach artystycznej ekspresji. Filmy są bardzo różnorodne, zarówno pod względem formalnym, gatunkowym jak i tematycznym: od niezidentyfikowanej zażyłości między więźniami, poprzez fetyszową obsesję, queerowy performance aż po historię miłości od pierwszego wejrzenia z zaskakującym finałem.

- 18.15 - Blok filmowy: "Po prostu - życie"
FILM: "Finn's Girl", reż. Dominique Cardona, Laurie Colbert, Kanada, 2007, 88 min.
Głowna bohaterka filmu jest lekarką pracującą w klinice aborcyjnej, samotnie wychowuje córkę swojej niedawno zmarłej partnerki, nie jest idealną matką, ale wkrótce będzie musiała stoczyć zaciętą walkę o swoją córkę, własne życie oraz ich wspólną przyszłość.

28 lutego, poniedziałek
- 17.30 - Film: "She's A Boy I Knew", reż. Gwen Haworth, USA, 2007, 70 min.
Film jest niebanalną opowieścią o poszukiwaniu własnej tożsamości płciowej. Skupia się na życiowych losach transseksualnej bohaterki, opowiada o jej dzieciństwie, rodzinie, miłości, związkach i o operacji korekty płci, na która się w końcu decyduje.

- 18.45 - Panel dyskusyjny: "Queer po polsku - queer po ludzku"
W spotkaniu wezmą udział: Krystian Legierski, warszawski radny, polityk i działacz na rzecz mniejszości seksualnych, Anna Grodzka, prezeska Fundacji Transfuzja działającej na rzecz osób transpłciowych oraz Sandra Ejsymont, koordynatorka olsztyńskiego oddziału Kampanii Przeciw Homofobii, członkini rady do spraw równouprawnienia przy Prezydencie Miasta Olsztyna. Tematem panelu będzie codzienne życie osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w Polsce.

- 21.00 - Impreza: Queer Komm Zu Mir! Da Boyz'N' Girlz 'N' Some1elz
Impreza wystartuje o godzinie 21 startuje w białostockim Klubie Muzycznym Metro. Gwoździem programu będzie występ drag Kingów z zespołu Da Boyz, czyli trzech dziewczyn występujących na scenie w męskich przebraniach. Organizatorzy i organizatorki zapraszają także wszystkie chętne osoby do samodzielnych przebieranek. Zagra także DTEKK. Cena biletów w przedsprzedaży wynosi 8 zł (w dniu imprezy 10), bilety można kupować dzwoniąc pod numer telefonu 796 85 94 62 lub pisząc na adres: impreza@nienormatograf.pl, będą też one dostępne w queerowej czylenio-księgarni: "Książki z szafy", która przez cały czas trwania festiwalu będzie działać w Centrum Zamenhofa w godzinach od 11.00 do 17.30.

1 marca, wtorek
- 17.30 - Spotkanie autorskie: "Zakazane Miłości"
Tematem spotkania będzie wydana pod koniec 2010 roku przez Krytykę Polityczną książka "Zakazane Miłości. Seksualność i inne tabu" autorstwa Marty Konarzewskiej, polonistki, krytyczki literackiej, teoretyczki queer i Piotra Pacewicza, psychologa, dziennikarza i publicysty, współzałożyciela "Gazety Wyborczej". Gośćmi spotkania będą autor, autorka oraz Jej Perfekcyjność, bohater/ka jednego z wywiadów zawartych w publikacji.

Warsztaty

26, 27 lutego

- 11.00-17.00 - Warsztaty: "Obcy w heteromatriksie"
Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych problematyką płci/gender i orientacji psychoseksualnej. Ich celem jest zapoznanie osób uczestniczących z podstawowymi pojęciami z zakresu tożsamości płciowej, tożsamości seksualnej oraz orientacji psychoseksualnej, przedstawienie czynników wpływających na kształtowanie sposobu wyrażania płci, rodzaju, a także ukazanie kontekstu kulturowego dotyczącego heteronormatywności.

Warsztaty "Obcy w heteromatriksie" są bezpieczną przestrzenią wymiany myśli i dzielenia się doświadczeniami, są także okazją do rozmowy na tematy budzące emocje i kontrowersje, takie jak społeczne role kobiet i mężczyzn, prawna regulacja spraw związanych z zawieraniem związków jednopłciowych, sytuacja społeczna i prawna osób transpłciowych.
Warsztaty trwają 6 godzin i są prowadzone doświadczony zespół trenerski: Przemysława Hasińskiego i Katarzynę Dułak.

- 11.00-17.00 - Warsztaty: "Oswajanie transpłciowości"
Warsztaty na temat transpłciowości skierowane są do studentów/studentek i absolwentów/absolwentek kierunków: psychologia, pedagogika, socjologia itp., kół naukowych, pracowników/pracowniczek NGO, środowisk LGBT oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką trans. W warsztatach uczestniczy przynajmniej jedna osoba trans, która służy uczestniczkom i uczestnikom warsztatu swoim doświadczeniem i osobistymi przeżyciami, i którą można o wszystko zapytać.

Celem warsztatów jest wspólne zastanowienie się nad kwestiami związanymi z życiem osób transpłciowych: kim właściwie są osoby transpłciowe (transseksualiści, transgenderyści, transwestyci), jak to jest, kiedy ktoś bliski okaże się osoba transpłciowa, jak może się czuć dziecko, które odkrywa swoją transpłciowość , co sie dzieje, gdy jedno z rodziców jest osobą transpłciową? Udział w warsztatach jest okazją do poznania życia osoby transpłciowej "z bliska" i "od wewnątrz", przeżycia transowego coming outu i przekonania się, czy rzeczywiście tak łatwo jest "być sobą".

Warsztaty trwają 6 godzin i są prowadzone przez Annę Grodzką i Lalkę Podobińską z Fundacji Trans-Fuzja.

Księgarnio-Czytelnia/Wystawa
- 11.00-17.30 - Księgarnio-Czytenia "Książki z szafy"/ Wystawa "The Crying Game"
Przez cały czas trwania Festiwalu na sali parkietowej Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie działać queerowa czytelnio-księgarnia "Książki z szafy", w której będzie można poczytać i kupić publikacje poruszające tematykę płci społeczno-kulturowej, orientacji seksualnej, wykluczenia i odmienności ze względu na płeć i seksualność, oraz obejrzeć wystawę Anji Hordejuk pt. "The Crying Game", składającą się z fotografii, które artystka wykonała w 2001 roku w Nowym Jorku podczas festiwalu drag queen "Wigstock".

Dodatkowe info o warsztatach pod nr tel.: 796 85 94 62, a także na stronie internetowej nienormatograf.pl w zakładce "warsztaty".
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

1895 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39