Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2010-07-09
Zapraszamy na
XIV Katedralne Koncerty Organowe.
Godz. 19.15,
Bilet: 7zł.
Marek Stefański (Kraków) - organy
Program recitalu:
J.G. Rheinberger (1839-1901) - Preludium, Andante, Introdukcja i Fuga d-moll op 98a/157
F. Nowowiejski (1877-1946) - Symfonia g-moll op. 45 nr 2
Allegro maestoso, Adagio, Recitativo
- Finale (Fuga)
J. Łuciuk (ur.1927) - Preludia maryjne (1982)
O artyście:
Marek Stefański - należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej.
Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Krakowskiej Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d'Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Obecnie współpracuje na stałe jako organista z Bazyliką Mariacką w Krakowie, gdzie oprócz gry organowej podczas uroczystości kościelnych, w ciągu każdego roku wykonuje regularnie recitale organowe w cyklu "Musica sacra".
Marek Stefański od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz prowadzi Klasę Organów w Zakładzie Muzyki Kościelnej. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku. M. Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne. Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych "DUX", "Musicon" oraz moskiewskiej "Art Bene".
Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami. Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa" oraz kierownikiem artystycznym Letnich Koncertów Organowych w Bazylice w Krośnie.
Kierownictwo artystyczne - Józef Kotowicz
Organizatorzy
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP
Prezydent Miasta Białegostoku
Białostocki Ośrodek Kultury
Białostockie Stowarzyszenie Musica Sacra
Zrealizowano przy pomocy finansowej Prezydenta Miasta Białegostoku
Sponsorzy
Best Western Hotel Cristal
Kwiaciarnia Jaśmin
Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Polskie Radio Białystok
Miesięcznik "W Służbie Miłosierdzia"