Ponad 30 wydarzeń w dobrze już znanym miłośnikom kultury kawiarni Fama, kinie Forum czy w powojskowych magazynach na Węglowej. Ale organizator imprezy, czyli Białostocki Ośrodek Kultury zaanektuje też nowe przestrzenie, m.in. drewniany budynek przy Młynowej (mieści się w nim Teatr TrzyRzecze), a także teren przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
- Ta edycja imprezy jest niezwykle ciekawa - zapewniała na dzisiejszej konferencji prasowej Grażyna Dworakowska, szefowa BOK-u. - Nie zabraknie teatru, ale też działań w przestrzeni miejskiej.
Będą też koncerty, spotkania z artystami, sztuka ulicy, wystawy, warsztaty - szykujcie się na moc atrakcji!
Teatralny żywioł
Do Białegostoku przyjadą grupy teatralne z zagranicy - włoski Teatr Santasangre, rosyjsko-niemiecki Teatr Derevo, flamandzkie Needcompany.
Charakterystyczne dla pierwszego zespołu jest stałe eksperymentowanie i odkrywanie niekończących się możliwości artystycznej ekspresji. Zagrają dwa spektakle - w jednym z nich zaskakująco łączą teatr i nowoczesną technikę 3D. Natomiast Teatr Derevo to jeden z najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych. Jego spektakle - zawsze bezsłowne - oryginalnie i nowocześnie łączą różne style i teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell' arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening. W Białymstoku zaprezentują przedstawienie "Harlekin", ciepło przyjęte na festiwalu w Edynburgu. Z kolei Needcompany występowało w zeszłym roku na festiwalu Malta. Na białostockich DSW po raz pierwszy w Polsce zobaczymy jego kobiece oblicze.
Przyjedzie do nas również Klaus Obermaier, austriacki artysta wielu dyscyplin i reżyser. Tworzy na pograniczu tańca, teatru, muzyki elektronicznej i sztuk wizualnych, animuje świetlne projekcje na ciele tancerzy.
Nie zabraknie również spektakli artystów wywodzących się z Białegostoku i Podlasia - "Alicji?" Teatru Malabar Hotel, "Fumum Vendere" Nieformalnej Grupy Avis czy "Prostej historii" Teatrzyku Latarnia Magiczna. A znakomity poznański Teatr Biuro Podróży zaprezentuje plenerowy spektakl "Planeta Lem", który będzie pokazywany również m.in. w Brukseli, Paryżu i Londynie w ramach polskiej prezydencji w UE.
Sztuka w przestrzeni publicznej
To drugi nurt tegorocznych DSW. O tym, jak realizować projekty artystyczne w przestrzeni publicznej opowie Bogna Świątkowska, założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, z którą zrealizowała szereg projektów interdyscyplinarnych, łączących sztukę, architekturę czy projektowanie. Będzie też okazja, by poznać projektowanie od podszewki. Będą go uczyć związani z warszawską ASP Robert Pludra i Jakub Sobiepanek ("Pracownia Design: znikające miasto" - warsztaty Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"). Miejsce tych działań to budynek Teatru TrzyRzecze przy ul. Młynowej 19. Będzie tam można również obejrzeć dokument "Dizajnerki" prezentujący Polki zajmujące się dizajnem: projektantki, dziennikarki, szefowe instytucji promujących nowoczesne wzornictwo.
ESSA, kawiarnia festiwalowa, warsztaty
W czwartej już odsłonie akcji East Side Street Art promującej sztukę ulicy weźmie udział około 30 twórców street artu z Łotwy, Niemiec i Polski. Swoimi pracami pokryją mur zakładu karnego przy ul. Hetmańskiej o powierzchni blisko 1500 m kw.
Muzyką będzie tętniła kawiarnia Fama. Marika, DagaDana, Radiotechnika, Jazzpospolita, Silent Disco - to tylko wybrane atrakcje przygotowane w tym bloku. Pisaliśmy już o kawiarni festiwalowej DSW - tekst jest dostępny tutaj. W Famie zostanie również otwarta wystawa łotewskich grafik. Dwie pozostałe prezentacje organizowane są w galerii Arsenał i foyer kina Forum.
Dniom Sztuki Współczesnej będą towarzyszyły warsztaty teatralno-ruchowe i taneczne (poprowadzą je Stowarzyszenie Teatralne Chorea i Dawid Lorenz). Można się na nie zapisywać po weekendzie majowym. Od 6 maja będą również dostępne bilety na imprezę. Organizatorzy przewidzieli też karnety. Ich koszt to 180 zł (na wszystkie wydarzenia) i 150 zł (na wydarzenia teatralne).
Patronujemy XXVI Dniom Sztuki Współczesnej. Szczegółowe informacje wraz z programem DSW znajdziecie tutaj.