Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk przygotował dla Białegostoku koncepcję selektywnej zbiórki odpadów. Przedstawiony w niej system ma być efektywny ekonomicznie, przyjazny dla środowiska i akceptowalny przez mieszkańców. Ponadto zagwarantuje ograniczenie ilości składowanych odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Według koncepcji podstawowym celem miasta jest ograniczenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Do końca 2013 r. na składowiska ma trafiać nie więcej niż połowa, a do końca 2020 r. - do nie więcej niż 35% odpadów komunalnych ulegających biodegradacji w stosunku do masy ich wytworzonych w 1995 r.
System ma także ułatwiać tworzenie nowych punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wskazywanie lokalizacji, w których mogą być prowadzone akcje jego odbierania od mieszkańców gminy oraz podejmowanie działań informacyjnych i edukacyjnych w tym zakresie.
Szczególnie ważnym aspektem będzie zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych do czego zobowiązują przepisy Unii Europejskiej. Do 2015 r. ma być powszechnie wprowadzone selektywne zbieranie odpadów przynajmniej takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło. Do 2020 r. do minimum 50% zostanie zwiększone ponowne wykorzystanie i recykling odpadów pochodzących z gospodarstw domowych (i w miarę możliwości z innych źródeł, pod warunkiem, że są podobne do odpadów pochodzących z gospodarstw). Do tego czasu zaś minimum 70% ilości wytworzonych bezpiecznych odpadów budowlanych i rozbiórkowych ma być ponowne wykorzystywane bądź poddane recyklingowi.