- Zależało nam na osobach, które dobrze pamiętają swoją przeszłość i Białystok sprzed lat - mówi Agnieszka Mieńko, koordynatorka projektu z Centrum im. Ludwika Zamenhofa. - Najstarsze zarejestrowane przez nas wspomnienie pochodzi z 1920 roku.
Podstawowy cel projektu to stworzenie podwalin pierwszego w mieście profesjonalnego archiwum historii mówionej oraz ochrona i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, historii miasta i regionu. W zeszłym roku CLZ ogłosiło, że poszukuje osób urodzonych w Białymstoku, które spędziły w naszym mieście ostatnich 60, 70 i więcej lat i chcą opowiedzieć historię swego życia, opisać ważne wydarzenia tak, jak je pamiętają. Na apel odpowiedziało wielu zainteresowanych. Efekt? Ponad 100 godzin nagrań i historie opowiedziane przez 17 osób. Relacje te będą udostępniane nieodpłatnie w siedzibie CLZ za pośrednictwem kiosku multimedialnego. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu jego zawartość podzielona jest na rekordy ułatwiające przeszukiwanie archiwum. Na stronie CLZ będzie można również zapoznać się z zasobami Mediateki.
- "Białostoczanie mówią" to pierwszy cykl nagrań, realizowanych w ramach naszej Mediateki. Dobiega końca, ale projekt nie jest zamknięty - podkreśla Jerzy Szerszunowicz, dyrektor Centrum im. Ludwika Zamenhofa. - Chcemy, by baza sukcesywnie rosła, była uzupełniana o nowe nagrania.
Projekt zostanie zainaugurowany w placówce przy Warszawskiej w najbliższy piątek, 11 maja wystawą, na której zaprezentowane będą fotografie, dokumenty, osobiste pamiątki przekazane przez bohaterów, m.in. sweterek z zachodniej Syberii czy sportowy dysk. Autorką aranżacji wystawy jest Małgorzata Niedzielko. Pierwszy cykl Mediateki podsumowuje również wydawnictwo dokumentujące proces jej tworzenia.
O wydarzeniu:
"Białostoczanie mówią" w CLZ